جبهه آزادی می‌گوید حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی روسیه برای آسیای میانه خطرناک است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

جبهه آزادی افغانستان، تصمیم احتمالی روسیه مبنی بر حذف نام طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی را برای امنیت آسیای میانه خطرناک خواند.

این جبهه گفت هر نوع امتیازدهی به طالبان، تمام گروه‌های هراس‌افگن را تقویت خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه طالبان را از فهرست سازمان‌های تروریستی کشور خارج می‌کند.

ضمیر کابولوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفت که وزارتخانه‌های امور خارجه و دادگستری روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اطلاع داده‌اند که طالبان می‌توانند از فهرست سازمان‌های ممنوعه حذف شوند.

جبهه آزادی افغانستان روز سه‌شنبه، ۸ جوزا، با نگرانی نسبت به این تصمیم احتمالی روسیه، گفت که «خطر تروریسم و بنیادگرایی دروازه‌های آسیای میانه را دق الباب می‌کند.»

به گفته جبهه آزادی، طالبان با گروه‌های هراس‌افگن چون تحریک طالبان پاکستان، انصارالله تاجیکستان، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و سایر گروه‌های شبه‌نظامی ارتباط دارد.

جبهه نوشت: «دادن امتیاز به گروه طالبان منتج به فراخواندن تروریسم و بنیادگرایی به آسیای میانه و فراتر از آن خواهد شد.»

جبهه آزادی افزود که تصمیم احتمالی روسیه برای حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی، «مبین رفتار دوگانه در عرصه مبارزه با تروریسم در سطح جهان شمرده خواهد شد و خلاف شان کشور بزرگی چون فدراتیف روسیه خواهد بود.»

در بیانیه جبهه آزادی آمده که گسترش دایره اقدامات تروریستی به آسیای میانه و در خاک روسیه، نتیجه مستقیم غصب قدرت سیاسی در افغانستان توسط طالبان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها