سازمان ملل می‌گوید بیش از نیمی از دختران در جهان از اولین قاعدگی خود آگاهی ندارند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی بهداشت قاعدگی اعلام کرد که بیش از نیمی دختران در سراسر جهان از اولین قاعدگی خود آگاه نیستند.

این سازمان افزود که تابو پنداشتن قاعدگی همچنان گسترده است و دختران نوجوان از قاعدگی شان احساس شرم می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه (۸ جوزا) با نشر گزارشی، بر نیاز فوری به اقدام جهانی برای بهبود سلامت و بهداشت قاعدگی در مکاتب دخترانه تاکید کرد.

این سازمان می‌گوید با توجه به نیاز میلیون‌ها دختر به کمک‌های بهداشتی، عدم دسترسی به اطلاعات، آموزش، محصولات و خدمات، و همچنان امکانات ناکافی و نابرابری، نیازهای بهداشتی و بهداشتی قاعدگی در جهان نادیده گرفته شده است.

در گزارش این نهاد آمده که تنها ۳۰ کشور جهان به یکی شاخص‌های توصیه شده بهداشتی توجه کرده‌اند.

این سازمان افزود که شرم از قاعدگی در دختران می‌تواند بر سلامت روان آنها تأثیرات منفی داشته باشد.

تحقیقات این سازمان که با همکاری یونیسف انجام شده نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه‌یافته از هر پنج مکتب تنها دو مکتب آموزش بهداشت قاعدگی را برای شاگران ارائه می‌دهند.

اما در کشورهای کمتر توسعه یافته از هر پنج مکتب یک مکتب و کشورهای افریقایی از هر ده مکتب یک مکتب در باره قاعده به دخترا آموزش می‌دهند.

سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که رعایت و آگاهی از بهداشت قاعدگی در کشورهای جهان با تغییر سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری‌های هدفمند امکان‌پذیر خواهد بود.

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف از ۲۸ می، روز بهداشت قاعدگی، شکاف‌های عمده‌ای را در سلامت و بهداشت قاعدگی دختران در مکاتب مورد بررسی قرار داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها