روزنامه دان: سرکوب طالبان پاکستانی توسط طالبان افغان انتظار غیرواقعی است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

روزنامه پاکستانی دان روز سه‌شنبه در سرمقاله خود نوشت که توقع از طالبان افغان برای سرکوب طالبان پاکستانی انتظار غیرواقعی است. به نوشته این روزنامه، طالبان افغان علیه «همرزمان ایدئولوژیک» خود اقدام مسلحانه نمی‌کنند.

دان پیشنهاد کرده است که حکومت پاکستان باید از ملا هبت‎‌الله، رهبر طالبان بخواهد که تی‌تی‌پی را به مکانی دورتر از مرز منتقل کند.

محسن نقوی، وزیر داخله پاکستان روز یکشنبه از طالبان افغان خواست تا «برای حفظ روابط دوستانه» با اسلام‌آباد، رهبران طالبان پاکستانی به شمول نور ولی محسود را به این کشور تحویل دهد.

این مقام گفت که طالبان پاکستانی عامل قتل پنج مهندس چینی در پاکستان‌اند.

روزنامه دان در سرمقاله خود نوشت که طالبان افغان باید مسئولیت خود را در قبال تهدیدات تروریستی از خاک افغانستان علیه این کشور بپذیرد.

دان تاکید کرد که برای پاکستان ثابت شده که گروه‌های تروریستی به ویژه تحریک طالبان پاکستان، در افغانستان پناهگاه‌های امن دارند، اما طالبان افغان این موضوع را رد می‌کند.

این روزنامه نوشت با وجود شواهدی که نشان می‌دهد گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان فعال هستند، باور کردن موضع طالبان دشوار است.

دان نوشته اگرچه حکومت پاکستان از طریق سفرهای رسمی مقامات، بزرگان و‌ علما این کشور به افغانستان تلاش‌های زیادی برای از بین بردن تهدیدات تروریستی انجام داده، اما این تلاش‌ها نتیجه مثبتی در پی نداشته است.

این روزنامه پیشنهاد داد که حکومت پاکستان باید یک رویکرد متفاوتی را با طالبان در پیش بگیرد و مقام‌های این کشور باید با طالبان افغانستان در زمینه توقف تهدیدات تروریستی همکاری کنند.

در پیشنهاد دان آمده که با توجه به نگرانی‌های کشورهای آسیای میانه در باره تهدیدات تروریستی از خاک افغانستان، پاکستان باید با چین، روسیه و ایران همکاری کند تا طالبان را برای انجام اقدامات مؤثر تحت فشار قرار دهد.

دان نوشت که طالبان به‌ دلیل انزوای جهانی‌، مشتاق جذب سرمایه‌گذاری چین هستند. به باور این روزنامه، اسلام‌آباد باید با بیجینگ هماهنگ کند تا این کشور برای طالبان شرط بگذارد که سرمایه‌گذاری در افغانستان تنها در صورتی انجام شود که طالبان گام‌های مشخصی را بردارند.

این روزنامه گفته در صورتی که طالبان برای جلوگیری از تروریسم فرامرزی تلاش بیشتری انجام دهد، پاکستان باید اطمینان حاصل کند که در داخل این کشور هیچ فضایی برای ستیزه‌جویان و هواداران آنها نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها