منابع محلی: بیش از ۷۰ نفر از قوای ولایتی خوست در زندان استخبارات طالبان اند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

منابع در خوست به افغانستان اینترنشنال گفتند ۷۳ نفر از واحد سابق «قوای ولایتی خوست» که توسط سازمان اطلاعاتی امریکا آموزش دیده‌ بودند، در زندان استخبارات طالبان‌اند.

به گفته منابع، آنها برای دیدار با خانواده‌های خود از امریکا به خوست رفته بودند.

منابع روز سه‌شنبه، هشتم جوزا به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال تایید کردند که طالبان اعضای موسوم به «قوای ولایتی خوست» را از دو سال به اینسو در زندان نگهداری می‌کند.

براساس اطلاعات رسیده، این نیروها که برای آموزش به امریکا رفته بودند، پس از دریافت مدارک خود دوباره به خوست بازگشته بودند.

قوای ولایتی خوست، گروهی از نظامیان محلی در ولایت خوست بودند که از سوی سازمان استخبارات امریکا موسوم به سیا آموزش و تجهیز شده بودند. این سازمان از آنها برای نبرد با طالبان استفاده می‌کرد.

خانواده‌های برخی از زندانیان می‌گویند از ترس طالبان نمی‌توانند در این مورد حرف بزنند.

دو تن از باشندگان ولسوالی تنی خوست که اعضای خانواده‌های آنها زندانی بودند، می‌گویند:« وقتی این نظامیان از امریکا به خوست آمدند چند روزی نگذشته بود که ماموران استخبارات طالبان آنها را در مرکز ولسوالی بازداشت کردند.»

خانواده‌های زندانیان سابق افزودند:« با تلاش‌ و ضمانت سران قبایل آنها را آزاد کرده و به امریکا فرستادیم.»

خانواده‌های این نظامیان که به دلایل امنیتی از دادن نام خود خودداری می‌کنند، می‌گویند اعضای این واحد در زندان‌های طالبان به شدت شکنجه می‌شوند.

به گفته‌ منابع، طالبان این افراد را به خاطر برنامه‌ها و شغل‌های آنها در ایالات متحده بازجویی می‌کنند.

شماری از خانواده‌ها در خوست می‌گویند اعضای قوای ولایتی خوست در مقر استخبارات طالبان در خوست نگهداری می‌شوند و طالبان به آنها اجازه ملاقات با اعضای خانواده‌های شان را نمی‌دهند.

برخی از باشندگان خوست به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال تایید کردند مقام‌های استخباراتی طالبان در مرکز و ولسوالی‌های خوست شماری از خانواده‌های اعضای قوای ولایتی خوست را نیز به مرگ تهدید کرده‌اند.

یک منبع در ولایت خوست گفت:« قوای ولایتی خوست و خانواده‌های آنها منبع درآمد طالبان شده‌اند. اعضای طالبان در بدل آسیب نرساندن به خانواده‌های آنها دالر تقاضا می‌کنند.»

یکی از اعضای سابق قوای ولایتی خوست در امریکا می‌گوید درحال گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی است تا به آزادی همقطاران سابقش از زندان طالبان کمک کنند.

تاکنون طالبان و مقام‌های امریکایی به‌طور رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، تعداد نیروهای قوای ولایتی خوست به هفت هزار نفر می‌رسید. این واحد تنها توسط سیا، مستقر در میدان خوست هدایت می‌شد و مستقل از نهادهای امنیتی افغانستان عمل می‌کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها