عربستان سعودی شش خبرنگار ایرانی را پس از بازداشت اخراج کرد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی از بازداشت چند ساعته و اخراج شش خبرنگار گروه رسانه‌ای «بعثه ایران» وابسته به علی خامنه‌ای، از عربستان سعودی خبر داد.

پیمان جبلی گفته اعضای گروه رسانه‌ای بعثه صبح روز چهارشنبه نهم جوزا به تهران بازگشتند.

جبلی گفت این «گروه رسانه‌ای» سه‌شنبه هفته پیش در حال «انجام کارهای معمولی و ضبط تلاوت قرآن در مسجدالنبی» بودند که از سوی عربستان سعودی دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی، به بازداشتگاه پولیس مرکزی مدینه منتقل شدند.

جبلی تأکید کرد: همکاران مان هر سال به صورت قانونی اعزام می‌شوند به حج و در قالب گروه رسانه‌ای بعثه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند و هر سال این اتفاق می‌افتد. او گفته بازداشت و اخراج این خبرنگاران «برای ما هم عجیب بود.»

سلیم غفوری، شفیع شعله‌کار، مهدی مویدی، مهدی امیری، پوریا سلیمان‌زاده و علیرضا تابان، شش عضو این گروه رسانه‌ای هستند که از عربستان سعودی اخراج شدند.

جبلی درباره علت بازداشت آنان اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت این گروه رسانه‌ای شامگاه سه‌شنبه هشتم خرداد بدون «انجام اعمال حج»، از عربستان سعودی اخراج شدند.

به گفته رییس سازمان صدا و سیما، این اخراج در حالی انجام گرفت که «مراجع رسمی» جمهوری اسلامی مانند وزارت امور خارجه، نمایندگی خامنه‌ای در امور حج و سفارت جمهوری اسلامی در عربستان سعودی پیگیر موضوع بودند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی درباره این موضوع نوشت که «دیگر خبرنگاران» در سفر حج و همچنان در عربستان سعودی هستند و مشکلی برایشان پیش نیامده است.

خبرگزاری صدا و سیما نیز نوشت پولیس سعودی دو روز بعد از بازداشت این گروه رسانه‌ای، یک خبرنگار شبکه العالم و یک خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما را «بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند، هنگام پیاده شدن از خودرو برای حضور در مراسم دعای کمیل در هتل محل اقامت زائران ایرانی»، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرد.

صدا و سیما درباره سرنوشت آن دو خبرنگار توضیحی نداد.

تهران و ریاض پس از هفت سال قطع رابطه، در سال ۱۴۰۱ برای از سرگیری روابط دیپلوماتیک به توافق رسیدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها