ترکیه توافق‌نامه معافیت ویزای دیپلوماتیک با افغانستان را لغو کرد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافق‌نامه معافیت ویزای دیپلوماتیک میان این کشور و افغانستان لغو شده است.

با لغو این توافق‌نامه، مقام‌های ترکیه و طالبان برای ورود متقابل به افغانستان و ترکیه مجبورند فرایند دریافت ویزا را طی کنند.

براساس بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه که روز چهارشنبه، نهم جوزا منتشر شد، این تصمیم با امضای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از دوازدهم جوزای ماه جاری اجرا می‌شود.

در قرارنامه منتشر شده با امضای رئیس‌جمهور ترکیه آمده است: «توافق‌نامه بین جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی افغانستان در مورد لغو متقابل تعهدات ویزا برای دارندگان پاسپورت دیپلوماتیک که در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۷ توسط رئیس‌جمهور امضا و در هشتم جنوری ۲۰۰۸ با تصمیم هیئت وزیران اجرایی شده بود از اول جون متوقف می‌شود.»

ترکیه این تصمیم را براساس ماده سوم فرمان شماره ۹ ریاست‌جمهوری این کشور اتخاذ کرده است.

فرمان نهم ریاست‌جمهوری ترکیه در مورد صلاحیت‌های رئیس‌جمهور در مورد اصول مربوط به تصویب موافقت‌نامه‌های بین‌المللی توضیح می‌دهد.

در ماده سوم این فرمان آمده است: «توافقنامه‌هایی که روابط اقتصادی، تجاری یا فنی را تنظیم می‌کنند و مدت آنها از یک سال تجاوز نمی‌کند، توافقنامه‌هایی که نیازی به بار مالی دولت ندارد و بر وضعیت شخصی یا حقوق مالکیت شهروندان ترکیه در کشورهای خارجی تأثیری نمی‌گذارد، مستقیماً توسط رئیس‌جمهور تأیید می‌شود.»

ترکیه تاهنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است اما پیش از این چند مقام طالبان به دعوت رسمی ترکیه به این کشور سفر کردند. ترکیه همچنین شماری از دیپلومات‌های طالبان را پذیرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
برخلاف احتمال
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها