پس از ماه‌ها تنش برسر غزه، برازیل سفیرش را از اسرائیل فراخواند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

اسوشیتدپرس گزارش داد که لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهور برازیل، پس از ماه‌ها تنش دیپلوماتیک با اسرائیل بر سر جنگ در غزه، سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

این تصمیم در یک جریده رسمی دولت برازیل منتشر شده است.

یک منبع در وزارت خارجه برازیل نیز روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «برازیل سفیر خود را از اسرائیل فراخوانده و جایگزینی را نیز برای وی تعیین نخواهد کرد.»

وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد که هنوز پیام رسمی از سوی حکومت برازیل در این خصوص دریافت نکرده است. با این حال، پس از گزارش‌های رسانه‌ها، کاردار سفارت برازیل به وزارت خارجه اسرائیل احضار شد.

رئیس‌جمهور چپگرای برازیل، از منتقدان سرسخت حمله اسرائیل به نوار غزه است. او ماه فبروری کشتار غیرنظامیان در غزه را با هولوکاست مقایسه کرده بود. این اظهارات او سبب شد که اسرائیل سفیر برازیل را به «موزیم هولوکاست» احضار کند.

نیروی هوایی اسراییل شامگاه روز یکشنبه شش جوزا به اردوگاه آوارگان در رفح حمله کرده و ۴۵ غیرنظامی، شامل زنان و کودکان را به قتل رساند.

این حمله با واکنش گسترده جهانی روبرو شد. ایالات متحده امریکا حمله اسرائیل به رفح را «مرگبار و تراژیک» خواند اما گفت که روی کمک‌هایش به اسرائیل تاثیر نمی‌گذارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
اندونزی، داستان استقلال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها