طالبان ۱۵ نفر را در خوست، قندوز و غزنی در ملاءعام شلاق زد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

دادگاه عالی طالبان روز پنجشنبه اعلام کرد که ۱۰ نفر را در ولایت خوست، چهار نفر را در قندوز و یک نفر را در غزنی در ملاءعام شلاق زده است.

طالبان می‌گوید این افراد در پیوند به اتهام‌های «دزدی»، «فساد اخلاقی»، روابط خارج از ازدواج، «لواط» و «بچه‌بازی» با ۳۹ ضربه شلاق مجازات شده‌اند.

دادگاه عالی طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که ۱۰ نفر را در خوست در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، نهم و دهم جوزا، در ملاء عام شلاق زده است.

طالبان این افراد را به اتهام‌های مثل «دزدی» و «فساد اخلاقی» با ۳۹ شلاق مجازات کرده است.

دادگاه عالی طالبان می‌گوید شش نفر از این متهمان به سه سال زندان و دو نفر دیگر به دو سال حبس محکوم شده‌اند. این دادگاه گفته دو متهم دیگر نیز به شش و ۱۵ ماه زندان محکوم شده‌اند.

دادگاه عالی طالبان در یک خبرنامه‌ای دیگر از اجرای حکم شلاق بالای چهار نفر به اتهام‌‌های روابط خارج از ازدواج، «لواط» و «بچه‌بازی» در قندوز خبر داد.

در خبرنامه این دادگاه آمده است که هر یک از این افراد روز پنجشنبه با ۳۹ ضربه شلاق در ملاءعام مجازات شده‌اند.

براساس خبرنامه دو تن از این افراد به دوسال و یک نفر به شش ماه و یک نفر دیگر به چهار ماه حبس تنفیذی نیز محکوم شده‌اند.

طالبان جنسیت این فراد را مشخص نکرده است.

مجازات یک نفر در غزنی

افزون بر این، طالبان روز چهارشنبه، نهم جوزا، یک نفر را با حکم دادگاه محلی در ولسوالی خواجه عمری غزنی در ملاء عام ۲۰ شلاق زده است.

دادگاه عالی طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که این شخص به اتهام «دزدی» مجازات شده است.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در اسد سال ۱۴۰۰ تمامی قوانین نافذه دولت افغانستان را لغو شده اعلام کردند. هرچند طالبان تاکنون قوانین جدیدی را جاگزین قوانین گذشته نکرده است، اما در نزدیک به سه سال حکومت خود در افغانستان مجرمان را مطابق به آنچه شریعت اسلامی می‌دانند، محاکمه می‌کنند.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند اصول دادرسی عادلانه در دادگاه‌های طالبان رعایت نمی‌شود. این سازمان‌ها خواهان توقف فوری مجازات‌های بدنی در افغانستان شده‌اند. با این حال طالبان در پاسخ گفته به تطبیق شریعت اسلامی ادامه خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها