برنده «نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان» در زندان استخبارات طالبان

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

خانواده یما مقصودی به افغانستان اینترنشنال تایید کرد که استخبارات طالبان این فعال مدنی افغان-آلمانی را در کابل بازداشت کرده است. مقصودی در سال ۲۰۱۹ به دلیل کارکردهایش در زمینه «کثرت‌گرایی، هم‌دیگر‌پذیری و عدالت اجتماعی» نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان را به دست آورده بود.

آقای مقصودی که روز چهارشنبه، ۱۹ ثور، برای دیدار خویشاوندان خود از آلمان به کابل رفته بود، روز شنبه، ۲۹ ثور بازداشت شد.

یک عضو خانواده یما مقصودی که نخواست از او نامی برده شود، روز پنجشنبه، دهم جوزا، به افغانستان اینترنشنال گفت استخبارات طالبان این چهره فرهنگی را ۱۰ روز پس از ورود به افغانستان در ناحیه چهارم شهر کابل بازداشت کرده و به جای نامعلومی انتقال داده است.

به گفته او، اعضای خانواده مقصودی برای آگاهی از سرنوشت این فعال مدنی با طالبان تماس گرفتند اما این گروه از دادن اطلاعات خودداری کرده است.

طالبان تاکنون به طور رسمی نیز در این باره ابراز نظر نکرده است.

این عضو خانواده آقای مقصودی می‌گویند: «یما تکلیف شکر دارد و به دوا نیاز جدی دارد. ما نمی‌توانیم برای او دارو برسانیم و از این ناحیه نگرانیم.»

یما مقصودی، ۷۳ ساله، از چهره‌های فرهنگی افغانستان است که از ۴۰ سال به اینسو در آلمان زندگی می‌کند.

این چهره برنده «نشان افتخار شایستگی جمهوری فدرال آلمان» زاده پنجشیر است و به گفته اعضای خانواده‌اش شهروندی آلمانی دارد. آقای مقصودی در سال‌های گذشته در زمینه دادخواهی و همکاری با پناهجویان در آلمان مشغول کار بود.

مدال افتخار جمهوری فدرال آلمان، عالی‌ترین نشان افتخار در آلمان است. این نشان دولتی از سال ۱۹۵۱ میلادی توسط رئیس‌جمهور آلمان به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، معنوی و داوطلبانه خدمات برجسته‌ای ارائه داده‌اند.

این نشان، نماد قدردانی ملت آلمان از کسانی است که در جهت بهبود و رفاه عمومی تلاش‌های ویژه‌ای انجام داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها