مجله دیپلومات: طالبان تنها واقعیت افغانستان نیست

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

مجله دیپلومات در مقاله‌ای نوشت معرفی طالبان به‌عنوان تنها واقعیت افغانستان «روایت خطرناکی است و می‌تواند به درگیری بیشتر دامن بزند.»

پیش از این ولادیمیر پوتین گفته بود طالبان کنترول افغانستان را در دست دارد و روسیه باید با توجه به همین واقعیت عمل کند.

در پی انتشار سخنان پوتین، مجله دیپلومات روز چهارشنبه، نهم جوزا، در مقاله‌ای نوشت معرفی طالبان به‌عنوان تنها نماینده افغانستان یک روایت «بی‌اساس» است.

در این مقاله آمده «این مسئولیت جمعی ما است که از تلاش مردم افغانستان برای آینده‌ای روشن حمایت کنیم و از درس‌های گذشته درس بگیریم.»

نویسنده مقاله، با اشاره به نشست سوم دوحه که قرار است در روزهای دهم و یازدهم سرطان برگزار شود، نوشت: «این نشست به منظور افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان به شیوه‌ای منسجم‌تر برگزار خواهد شد.»

مجله دیپلومات یادآوری کرده که افغانستان با چالش‌های عظیمی مانند بحران‌ حقوق بشر به ویژه در مورد حقوق زنان و دختران و اقلیت‌های مذهبی و قومی، امنیت و تروریسم مواجه است.

براساس این نوشته، مخالفان طالبان در نزدیک به سه سال گذشته در جلوگیری از به رسمیت شناختن طالبان نقش اساسی ایفا کرده‌اند. در این مقاله از جبهه مقاومت ملی افغانستان و نیروهای مقاومت غیرمسلحانه به‌ویژه جنبش زنان افغانستان به‌عنوان نیروهای مخالفی که علیه به رسمیت شناختن طالبان مبارزه کردند، نام برده شده است.

نویسنده، تاکید کرده که همه طرف‌ها برای پایان دادن بحران افغانستان باید با همدیگر گفتگو و همکاری کنند. به باور نویسنده پایان دادن به بحران، تنها از طریق تشکیل یک دولت فراگیر امکان‌پذیر است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه، هشتم جوزا در یک سخنرانی در تاشکند، برقراری روابط با طالبان را یک نیاز دانست. زیرا به گفته او، این گروه کنترول افغانستان و اراضی آن را در اختیار دارد.

ولادیمیر پوتین گفت: «باید با توجه به این واقعیت عمل کنیم و روابط خود را متناسب با آن تنظیم کنیم.»

او افزود که «این مردم کنترول کشور و قلمرو آن را در دست دارند و حاکمان فعلی افغانستان اند.»

هرچند پوتین از مشکلات موجود در افغانستان یاد کرد و گفت که «همه از آن آگاهی دارند.» اما درباره جزئیات این مشکلات توضیح نداد.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «این‌که چگونه با قدرت فعلی [طالبان] رابطه برقرار کرد، پرسش دیگری است، اما باید به نحوی[با آنان] رابطه داشته باشیم.»

او از رایزنی با شرکای منطقه‌ای از جمله در آسیای میانه، درباره روابط با طالبان یاد کرد و گفت: «ما نظرات هر یک از شرکا و دوستان خود را در نظر می‌گیریم و در ارتباط به این موضوع همآهنگ خواهیم بود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها