از روابط عاشقانه تا حمله به مخالفان اسلام؛ درباره سلیمان عطایی چه می‌دانیم؟

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۷

در پی حمله مرگبار سلمیان عطایی، پناهنده افغان به گردهمایی مخالفان اسلام در مانهایم آلمان که یک کشته و چند زخمی برجای گذاشت، رسانه‌های این کشور اطلاعاتی را درباره او منتشر کردند.

در گزارش‌ها آمده است که سلیمان عطایی سابقه جرمی نداشت و در آلمان «به خوبی ادغام» شده بود.

پولیس آلمان روز جمعه، ۱۱ جوزا، از حمله با یک سلاح سرد به یک گردهمایی مخالفان اسلام در شهر مانهایم خبر داد. در این حمله شش نفر زخمی شد و یک پولیس ۲۹ ساله از زخمیان این رویداد پس از دو روز در شفاخانه‌ای در آلمان جان باخت.

بعد از این رویداد پولیس آلمان اعلام کرد که عامل این حمله سلیمان عطایی، یک جوان ۲۵ ساله و پناهنده افغان در این کشور بوده است.

رابطه عاشقانه با زن آلمانی

با سپری شدن یک هفته از این رویداد، رسانه‌های آلمان گزارش دادند که سلیمان عطایی در ۱۴ سالگی با برادرش وارد آلمان شد. در آن زمان، درخواست پناهندگی او از سوی دولت آلمان رد شد، اما به دلیل اینکه سن او کمتر از ۱۸ سال بود، از آلمان اخراج نشد.

عطایی در ۱۹ سالگی با یک زن ترکی- آلمانی وارد رابطه عاشقانه شد و با او ازواج کرد. او از این طریق اقامت آلمان را به دست آورد. سلیمان، اکنون پدر دو فرزند است.

این جوان، در نخست در یک باشگاه محلی تکواندو تمرین می‌کرد. او در سال ۲۰۱۴ در یک مسابقه محلی مقام سوم را گرفته بود.

گرایش به افراطیت دینی

پولیس گفته که سلیمان عطایی از طریق اینترنت جذب گروه‌های تندرو مسلمان شده است. او برخی ویدیوهای اسلام‌گرایان تندرو را در یوتیوب همرسانی کرده است.

برخی از همسایگان سلیمان عطایی به رسانه‌های آلمان گفتند این جوان از پارسال به اینسو نشانه‌هایی از «رادیکالیزه شدن» را نشان داده بود. آن‌ها واضح نکردند که این نشانه‌ها چی بوده، اما گفتند که عطایی در یک سال پسین «منزوی و خشن» شده بود.

دوستان و همسایه‌های عطایی همچنین گفتند که تغییراتی را در شخصیت و رفتار او در یک سال گذشته شاهد بوده‌اند، اما هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که او بتواند به حمله‌ای مرگبار دست بزند.

حمله برنامه‌ریزی شده

پیش از این پولیس نمی‌دانست که مهاجم برنامه‌ریزی شده این حمله را انجام داده است یا خیر. اما اکنون می‌گوید که حمله برنامه‌ریزی شده بوده است. سلیمان عطایی در شفاخانه تحت درمان است و تحقیقات از او آغاز نشده است.


زنگ هشدار برای اخراج پناهجویان افغان

حمله این مهاجم افغان به گردهمایی مخالفان اسلام و کشته شدن پولیس آلمان سبب شد که موضوع اخراج پناهجویان افغان و سوری در میان احزاب و مقامات آلمانی مورد بحث قرار گیرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هشدار داد که آلمان دیگر تمجید و تجلیل از «اقدامات تروریستی» را تحمل نمی‌کند.

این مقام بلندپایه آلمان روز پنجشنبه، هفدهم جوزا، از تشدید مقررات اخراج مهاجران از این کشور خبر داد.

اولاف شولتس اعلام کرد که می‌خواهد امکان اخراج «جنایت‌کاران جدی» اهل افغانستان و سوریه را فراهم کند. آقای شولتس گفت: «این گونه جنایتکاران باید اخراج شوند - حتی اگر از سوریه و افغانستان آمده باشند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها