روزنامه ایرانی علیه طالبان: در واکنش به «غارت دارایی معنوی شیعیان» مردم را به صحنه آوریم

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰

در پی تلاش طالبان برای بستن تلویزیون تمدن و مدرسه خاتم‌النبیین در کابل، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت طالبان به دنبال «غارت دارایی معنوی شیعیان» است.

نویسنده این روزنامه افزود که «مطالبه‌گری از طالب از ریشه خطاست» و باید «مردم را به عنوان صاحبان اصلی این مراکز به صحنه بیاوریم.»

ماموران طالبان در ۱۷ جوزا با هجوم به تلویزیون تمدن، خواستار توقف نشرات این رسانه شدند.

وزارت عدلیه طالبان در توجیه این اقدام اعلام کرد که تلویزیون تمدن و حوزه علمیه خاتم النبیین بر زمین غصب شده دولتی بنا شده و متعلق به حزب حرکت اسلامی اند. اما این اظهارات از سوی مالکان این دو نهاد رد شده است.

جمهوری اسلامی، از روزنامه‌های قدیمی نزدیک به دولت مذهبی ایران، روز یکشنبه در واکنش به این اقدام طالبان نوشت: «دست‌اندازی این روز‌های طالبان به مجمتع خاتم‌النبیین و شبکه تلویزیونی تمدن هم در راستای غارت دارایی معنوی شیعیان در حال انجام است.»

نویسنده این مقاله روزنامه گفته «حتی اگر ذیحق هم باشیم، طالب به آن تمکین نخواهد کرد، چون در پی غارت است.»

نویسنده پیشنهاد کرده به‌جای بررسی اسناد و مدارک در وزارت عدلیه، «مردم را به صحنه آوریم.»

او افزود:«ایام عید سعید غدیر و نیز ماه محرم نزدیک است. پیش‌نشست‌های برگزاری این مناسبت‌ها اگر در خاتم‌النبیین و با حضور هزاران نفر از شیعیان برگزار شود، بهترین پاسخ به غارتگری طالبان خواهد بود.»

سازمان‌های مدافع آزادی بیان، اقدام طالبان برای بستن تلویزیون تمدن را سرکوب رسانه‌ها در افغانستان توصیف کرده‌اند.

طالبان در چند ماه گذشته دو رسانه دیگر متعلق به حزب جمعیت و حزب اسلامی را نیز بست. این گروه گفته که فعالیت احزاب سیاسی و نهادهای وابسته به آن غیرقانونی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها