ان‌بی‌سی‌ نیوز: امریکا درصدد مذاکرات یک‌جانبه با حماس برسر گروگان‌ها است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، مقامات امریکایی درنظر دارند برای آزادی پنج گروگان امریکایی از نزد حماس، با این گروه و بدون حضور اسرائیل مذاکره و به توافق برسند.

مشخص نیست که ایالات متحده در ازای آزادی گروگان‌ها به حماس چه پیشنهادی را مطرح خواهد کرد.

دو مقام فعلی و دو مقام اسبق امریکایی که در جریان این مذاکرات قرار گرفته‌اند، به ان‌بی‌سی نیوز گفتند که گفت‌وگو از طریق مذاکره‌کننده‌گان قطری انجام خواهد شد و اسرائیل در آن دخیل نخواهد بود.

ایالات متحده می‌گوید حماس پنج امریکایی را در نزد خود دارد و امیدوار است اجساد سه امریکایی دیگر را که چندی پیش کشته شدند، به دست آورند.

مقامات امریکایی گفته‌اند که حماس به دستیابی به چنین توافقی با واشنگتن تمایل دارد، زیرا این امر می‌تواند روابط ایالات متحده و اسرائیل را بیشتر پرتنش کند و بر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، فشار آورد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، درباره گزینه احتمالی مذاکره با حماس گفت: «بهترین و موثرترین راه برای رهایی تمام گروگان‌ها، از جمله گروگان‌های امریکایی، دستیابی به توافق آتش‌بس است.»

امریکا در حالی بر آتش بس تاکید دارد که حماس و اسرائیل به علت خواسته‌های متفاوت به درخواست امریکا برای برقراری آتش بس تن نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها