بورس پاریس پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا سقوط شدید کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

بورس پاریس پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا به شدت سقوط کرد و شاخص‌ها در دیگر بورس‌های اروپایی نیز کاهش یافت.

سرمایه‌گذاران به ویژه از ملی شدن شرکت‌ها پس از قدرت گرفتن گروه‌های راست افراطی نگران هستند.

سقوط شدید بورس پاریس در روز دوشنبه ۲۱ جوزا در شرایطی اتفاق افتاد که امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه بعد از پیروزی تاریخی راست افراطی در انتخابات اروپا، پارلمان فرانسه را منحل و دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را صادر کرد.

این اقدام که منجر به ایجاد ابهام در رهبری سیاسی آینده این کشور و همچنین نگرانی‌ها از آینده اتحادیه اروپا شده، بازار سرمایه را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بورس پاریس در ظهر روز دوشنبه ۱.۵۵ درصد سقوط کرد.

الکساندر بارادز، رئیس بخش تجزیه و تحلیل بازار در گروه آی‌جی فرانسه، به این خبرگزاری گفت: «این واقعا غیرمعمول است، ما برای مدت طولانی شاهد جهش سیاسی در کک ۴۰ نبودیم.»

کَک ۴۰ یا کَک کَرانت (CAC quarante) یکی از شاخص‌های بازار بورس فرانسه است که نشان‌دهنده میزان ارزش بازار سرمایه ۴۰ شرکت اول از میان ۱۰۰ شرکت دارای بالاترین میزان ارزش بازار است.

رتو کوئنی، اقتصاددان ارشد بانک ونتوبل نیز گفت که انتخابات زودهنگام پارلمانی در فرانسه باعث افزایش ابهام در مورد مسیر سیاسی دومین اقتصاد بزرگ اروپا و به ویژه در مورد جهت‌گیری بودجه‌ای دولت فرانسه خواهد شد.

موج شوک در بازار اوراق قرضه نیز احساس شد و نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله دولت فرانسه به ۳.۶۶ درصد افزایش یافت. این نرخ در روز جمعه در ۲.۶۶ بود.

در سایر نقاط اروپا نیز راست افراطی در کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش و هالند اقبال بیشتری به دست آورده‌اند.

این افزایش اقبال به راست افراطی موجب شد که شاخص بورس‌های فرانکفورت با ۰.۵۱ درصد، میلان با ۰.۴۱ درصد، مادرید با ۰.۵۰ درصد و آمستردام با ۰.۲۲ درصد ضرر کنند.

این موج به بریتانیا که از اتحادیه اروپا خارج شده و ظاهرا کمتر نگران انتخابات پارلمان اروپا بوده، نیز رسید، به طوری که بورس لندن هم ۰.۲۲ درصد سقوط کرد.

قدرت گرفتن راست افراطی در کشورها می‌تواند به ملی‌سازی شرکت‌های بزرگ بیانجامد.

به همین دلیل، سرمایه‌گذاران در شرکت‌های بزرگ فعال در بخش‌های مختلف از جمله انرژی از این ملی شدن، تصاحب یا نظارت دقیق‌تر بر برخی فعالیت‌های شرکت‌ها نگرانند.

به عنوان نمونه، پس از انتخابات پارلمانی اروپا، شرکت کارگزار فرودگاه پاریس که بیش از پنجاه درصد سهام آن متعلق به دولت فرانسه است، ۴.۳۶ درصد از سهام خود را در بورس پاریس از دست داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها