حماس در پاسخ به طرح آتش‌بس خواستار توقف کامل جنگ در غزه شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

گروه حماس می‌گوید که پاسخ خود را به طرح مورد حمایت امریکا برای آتش‌بس در غزه ارائه کرده است.

این گروه در بیانیه خود در شامگاه سه‌شنبه خواستار «توقف کامل» درگیری‌ها در غزه شد.

در طرح مورد تایید شورای امنیت، یک آتش‌بس شش هفته‌ای پیش‌بینی شده است.

حماس و گروه جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌ای در پاسخ به این طرح، آمادگی خود را برای دستیابی به توافق مثبت اعلام کردند.

در بیانیه این دو گروه آمده است: «پاسخ (به طرح آتش‌بس) منافع مردم فلسطین را در اولویت قرار می‌دهد و بر ضرورت توقف کامل تجاوزات جاری به غزه تآکید می‌کند».

حماس و جهاد اسلامی افزودند که آماده‌اند «برای دستیابی به توافقی که به این جنگ پایان دهد، تعامل مثبت داشته باشند.»

اسامه حمدان، یکی از مقام‌های ارشد حماس، به تلویزیون المیادین لبنان گفت که این گروه «پیشنهادهای خود را به میانجیگران ارائه کرده است.» او هیچ جزئیاتی ارائه نکرد.

قطر و مصر که به همراه امریکا در مذاکرات بین اسرائیل و حماس میانجیگری می‌کنند، تایید کردند که حماس پاسخ خود را ارائه کرده است.

وزارت خارجه قطر و مصر در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در حال بررسی پاسخ حماس هستند و تا زمان حصول توافق به تلاش‌های میانجیگری خود در کنار امریکا ادامه خواهند داد.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید پاسخ حماس را «مفید» توصیف کرد و گفت که مقام‌های امریکایی در حال «ارزیابی» درخواست‌های این گروه هستند.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا روز سه‌شنبه گفت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر تعهد خود به طرح آتش‌بس غزه تاکید کرده و جهان منتظر پاسخ حماس است.

آقای بلینکن گفت که پاسخ حماس قطعی نبود و افزود که «آنچه مهم است»، مواضع مقامات حماس در غزه است، «و این همان چیزی است که ما نداریم.»

پیشنهادی که ماه گذشته توسط رئیس‌جمهور بایدن ارائه شد، شامل یک آتش‌بس اولیه شش هفته‌ای است که حماس تعدادی از گروگان‌ها را در ازای آزادی تعداد نامشخصی از اسرای فلسطینی توسط اسرائیل آزاد می‌کند.

در مرحله دوم، گروگان‌های باقی‌مانده توسط حماس آزاد شده و نیروهای اسرائیلی به‌عنوان بخشی از یک آتش‌بس «دایمی» از غزه خارج می‌شوند، اما این آتش‌بس همچنان مشمول مذاکرات خواهد بود.

نتانیاهو اذعان کرده است که کابینه جنگ او به این طرح پاسخ مثبت داده اما حمایت صریح از آن را ابراز نکرده است.

اعضای راست افراطی کابینه نتانیاهو تهدید کرده‌اند که در صورت پیشبرد این توافق، دولت ائتلافی را ترک خواهند کرد و باعث فروپاشی آن خواهند شد. این افراد پذیرفتن طرح آتش‌بس را تسلیم شدن به حماس می‌دانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها