صدراعظم آلمان: برای بازسازی اوکراین به ۵۰۰ میلیارد دالر نیاز است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در کنفرانس بازسازی اوکراین در برلین، متعهد شد که ۱.۴ میلیارد یورو به صورت تضمین وام و کمک بالاعوض به کی‌یف بدهد.

اعضای اتحادیه اروپا بر پشتیبانی از اوکراین در برابر حملات روسیه نیز تاکید کردند.

رئیس‌جمهور اوکراین روز سه‌شنبه در کنفرانس بازسازی اوکراین در برلین، از متحدان اروپایی‌اش خواست که در زمینه بازسازی شبکه برق اوکراین و سرمایه‌گذاری درازمدت در سیستم انرژی این کشور همکاری کنند.

ولودیمیر زلنسکی باردیگر از متحدان غربی‌اش خواست که برای دفع حملات هوایی و موشکی روسیه با اوکراین همکاری کنند.

حملات بی‌وقفه روسیه به سیستم انرژی و برق اوکراین، سبب شده تا عرضه برق در این کشور دچار اختلال شود.

رئیس جمهور اوکراین گفت: «۹ گیگاوات ظرفیت تولید برق از جمله ۸۰ درصد نیروی حرارتی و یک سوم نیروی برق آبی از بین رفته است. درحالی‌که اوج مصرف در اوکراین در زمستان گذشته ۱۸ گیگاوات بود.» او گفت که اختلال در سیستم انرژی همچنان یکی از اهداف اصلی پوتین است.

حکومت آلمان اعلام کرد که در کنفرانس بازسازی اوکراین، بیش از ۲ هزار سیاست‌مدار، سرمایه‌گذار، نمایندگان شرکت‌ها و کمپنی‌های خصوصی شرکت کرده است.

صدراعظم آلمان گفت که بنا به تخمین بانک جهانی، برای بازسازی و نوسازی اوکراین به ۵۰۰ میلیارد دالر در ده سال آینده نیاز است.

اولاف شولتس گفت که کشورش پس از ایالات متحده دومین تامین‌کننده بزرگ تسلیحات برای اوکراین است. او از کشورهای غربی خواست که برای تقویت سیستم دفاعی اوکراین همکاری کنند.

رئیس‌جمهور اوکراین در کنفرانس مشترک خبری با صدراعظم آلمان گفت که زمان آن فرارسیده تا محدودیت‌ها بر استفاده از سلاح و تجهیزات غربی در جنگ برداشته شود.

کنفرانس برلین همچنان متمرکز به اصلاحات در اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپاست. این کنفرانس شبیه کنفرانس سال پار در لندن است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها