یک مقام ایرانی: طالبان ویزای صادر شده قنسولگری افغانستان در مشهد را باطل کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

یک مقام ایرانی در استان خراسان روز سه‌شنبه گفت طالبان مانع ورود آن عده از رانندگان ایرانی شدند که اخیراً از قونسلگری افغانستان در مشهد ویزا دریافت کرده‌اند.

طالبان گفته که ماموریت سرقنسول افغانستان به پایان رسیده و صلاحیت صدور ویزا را ندارد.

طبق گزارش روز سه‌شنبه ایسنا، انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی اعلام کرده که طالبان به تعدادی از رانندگان ایرانی دارای ویزا اجازه ورود به خاک افغانستان را نداده‌ است.

احمد زمانیان، رئیس هیئت مدیره این انجمن گفت که طالبان «ویزاهایی که از تاریخ ششم جوزا ۱۴۰۳ از سوی سرکنسول افغانستان در مشهد صادر شده را فاقد اعتبار دانسته است و به گذرنامه این رانندگان که پس از این تاریخ از کنسولگری ویزا و رود پاس دریافت کرده‌اند، مُهر ابطال می‌زند.»

محمود امتی، نایب رئیس هیئت مدیره این انجمن نیز به ایسنا گفت: «گویا به دلیل برخی از مشکلات داخلی، در کنسولگری افغانستان در مشهد اختلافاتی بروز کرده است.»

به نقل از امتی، طالبان به رانندگان گفته که دوران ماموریت جابر انصار، سرقنسول افغانستان در مشهد به پایان رسیده و او دیگر برای صدور ویزا صلاحیت قانونی ندارد. از این رو به گفته این مقام محلی، ویزاهایی که از تاریخ ۱۴۰۳/۳/۶ صادر شده فاقد اعتبار بوده و به رانندگان ایرانی اجازه تردد در خاک افغانستان داده نمی‌شود.

او گفت: «رانندگان ایرانی برای دریافت ویزا ۲۲۰ دالر و برای رودپاس ۴۵۰ دالر و جمعا ۶۷۰ دالر به کنسولگری پرداخت کرده‌اند و علی رغم طی مراحل قانونی و دریافت پاسپورت و پرداخت هزینه‌ها اجازه ورود به افغانستان را ندارند.»

نایب رئیس هیات مدیره انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت حکومت طالبان به رانندگان ایرانی گفته است که برای دریافت ویزا و رودپاس باید به نمایندگی‌های افغانستان در تهران و زاهدان مراجعه کنند.

این مقام خواهان حل این اختلاف شده چرا که به گفته او موجب ایجاد مشکلات و هزینه برای ناوگان حمل‌ونقل ایرانی شده است.

براساس اسنادی که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، وزارت امور خارجه طالبان در روز سه‌شنبه، ۱۸ ثور، با فرستادن یک نامه رسمی عبدالجابر انصار، سرقنسول افغانستان در مشهد را به کابل فراخوانده است.

عبدالجابر انصار در سال ۱۳۹۸ توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به‌عنوان سرقنسول افغانستان در مشهد تعیین شده بود.

در نامه رسمی وزارت امور خارجه طالبان آمده که عبدالجابر انصار از روز یکشنبه، شش جوزا، «در بست کمبود رتبه دوم به‌عنوان معاون امور معاهدات حوزه آسیا و آفریقای ریاست حقوق و معاهدات» در وزارت خارجه طالبان تعیین شده است.

منابعی از قنسولگری افغانستان در مشهد به گفتند روز دوشنبه، هفتم جوزا، نصیراحمد حقانی، از اعضای طالبان، از تهران به مشهد آمد و خود را جنرال‌قنسول جدید افغانستان در این شهر معرفی کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها