پسر رئیس‌جمهور امریکا در پرونده مربوط به اسلحه در دادگاه گناهکار شناخته شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در هر سه اتهام در پرونده مربوط به خرید اسلحه در دادگاه فدرال مجرم شناخته شد.

او روز سه‌شنبه توسط هیئت منصفه به جرم دروغ گفتن درباره مصرف مواد مخدر برای خرید غیرقانونی اسلحه محکوم شد.

هیئت منصفه ۱۲ نفری در دادگاه فدرال ویلمینگتون، ایالت دلاور، روز سه‌شنبه هانتر بایدن ۵۴ ساله را در هر سه اتهام وارده علیه او مجرم شناخت.

بدین ترتیب هانتر بایدن اولین فرزند یک رییس‌جمهور ایالات متحده است که در زمان حضور پدرش در قدرت، مجرم شناخته می‌شود.

قاضی دادگاه هنوز تاریخی برای صدور حکم تعیین نکرده، اما گفته که جدول زمانی برای صدور حکم ۱۲۰ روز است. به این ترتیب انتظار می‌رود حداکثر یک ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا در پنج نوامبر، حکم برای او صادر شود.

بی‌بی‌سی نوشت دادگاه می‌تواند او را به ۲۵ سال حبس محکوم کند اما با توجه به اینکه هانتر بایدن سوءپیشینه قضایی ندارد، صدور چنین حکمی محتمل به نظر نمی‌رسد.

او در هنگام پر کردن فرم مربوط به خرید اسلحه در اکتبر ۲۰۱۸ گفته بود به مواد مخدر اعتیاد ندارد.

این در حالی است که همسر و دوست دختر پیشین هانتر بایدن در شهادت خود در دادگاه تایید کردند او در آن زمان از اعتیاد شدید رنج می‌برده است.

دادگاه به همین دلیل او را به دروغ‌گویی متهم کرد و گناهکار شناخت.

تیم وکلای هانتر بایدن گفته بود او در آن مقطع خود را معتاد نمی‌دانسته و در نتیجه دروغ نگفته است. دادگاه این استدلال را نپذیرفت.

پیش‌تر و در روز ۱۱ جوزا، هیئت منصفه دادگاه کیفری نیویارک دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا را به اتهام جعل سوابق تجاری برای سرپوش گذاشتن بر پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن، در ۳۴ فقره مجرم شناخت.

ترامپ اولین رییس‌جمهوری ایالات متحده است که در دادگاهی کیفری محاکمه و مجرم شناخته شد.

او در واکنش به این حکم در پیامی در شبکه اجتماعی خود، تروث سوشیال، قاضی پرونده را «فاسد» و دادگاه را «جعلی» خواند و نوشت: «برای قانون اساسی خود می‌جنگیم. راهی طولانی در پیش است تا این مساله به پایان برسد.»

دموکرات‌ها می‌گویند صدور حکم محکومیت هانتر بایدن نشان می‌دهد اتهامات ترامپ به دستگاه قضایی امریکا در خصوص سیاسی‌کاری بی‌اساس است.

جو بایدن در بیانیه‌ای در واکنش به حکم دادگاه مبنی بر مجرم شناختن پسرش گفت او همچنان به «فرآیند قضایی» احترام می‌گذارد و نتیجه پرونده را می‌پذیرد.

بایدن با اشاره به مبارزه موفقیت‌آمیز هانتر با اعتیاد افزود به پسرش افتخار می‌کند و به همراه همسرش، همواره از او حمایت خواهند کرد.

هانتر بایدن در پرونده دیگری با اتهامات مالیاتی روبه‌رو است که دادگاه مربوط به آن در سپتامبر سال جاری میلادی در لس ‌آنجلس برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها