افغان‌هراسی در روزنامه جمهوری اسلامی:«مناطقی از ایران در قبضه افغان‌هاست»

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

روزنامه جمهوری اسلامی بار دیگر سرمقاله خود را به حضور افغان‌ها در ایران اختصاص داده و از مطرح شدن موضوع برخورد با آن‌ها در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری استقبال کرده است.

این روزنامه چاپ تهران ادعا می‌کند که مناطقی و شهرهایی از ایران «در تصرف اتباع افغانستان قرار دارند».

برخی کاربران منتقد حضور افغان‌ها در ایران، در ماه‌های گذشته ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی پخش کرده‌اند که به گفته آن‌ها حضور پرشمار مهاجران افغان در نقاطی از تهران را نشان می‌دهد.

به‌نظر می‌رسد نویسنده سرمقاله جمهوری اسلامی از روی این ویدیوها و بدون ارائه آمار و ارقام مستند، ادعا می‌کند که «در خود تهران، مراکزی مانند میدان آزادی، دریاچه خلیج فارس و حتی مناطق کوهستانی شمال و شرق تهران در تصرف اتباع افغانستانی قرار دارند».

فهرست شهرها و مناطقی که این روزنامه بدون ارایه سند و مدرک ادعا می‌کند «در قبضه» مهاجران افغان قرار دارد، طولانی است. جمهوری اسلامی نوشته است که «شهر ری، روستاهای جنوب تهران، اراضی، آبادی‌ها و مراکز اطراف فرودگاه امام خمینی، حاشیه شهر مشهد، شهرستان‌هایی مانند یزد، زاهدان، کرمان، کرج، مناطقی از شمال، مراکزی در استان فارس و استان‌های جنوبی و... » از سوی افغان‌ها قبضه شده و «از نظر بافت جمعیتی به وضعیتی دچار شده‌اند که گویی غلبه با اتباع افغانستان است».

روزنامه جمهوری اسلامی حتی به سرمایه‌گذاری افغان‌ها در ایران هم انتقاد دارد. اخیراً مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که نیمی از شرکت‌های ثبت‌شده خارجی در ایران،‌ مربوط به افغانستان است. این روزنامه می‌گوید این‌همه شرکت افغانی در ایران چه می‌کنند

محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفته است که در صورت انتخاب به ریاست قوه مجریه، مرز کشورش با افغانستان را خواهد بست و کسانی را که «اتباع بیگانه» خوانده، طرد خواهد کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی از این رویکرد استقبال کرده و نوشته است «اگر رئیس ‌جمهور آینده واقعاً بتواند مشکل بزرگ حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستانی در کشورمان را حل کند باید به او آفرین گفت».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها