نشست سران «گروه هفت» با توافق بر سر استفاده اوکراین از دارایی‌های مسدود شده روسیه آغاز شد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

آسوشیتدپرس گزارش داد که نشست سران گروه هفت روز پنجشنبه با توافق بر سر پیشنهاد ایالات متحده برای حمایت از وام ۵۰ میلیارد دالری به اوکراین آغاز شد.

این وام با استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه، به کی‌یف پرداخت خواهد شد.

آسوشیتدپرس نوشته است که با وجود تغییر شطرنج سیاسی اروپا به نفع راست‌گرایان، نشست گروه هفت از کی‌یف حمایت قدرتمندی نشان داده است.

براساس گزارش‌ها در این نشست جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین توافق‌نامه امنیتی دوجانبه جداگانه‌ای امضا خواهد کرد.

نشست سران کشورهای عضو گروه هفت قرار است از ۲۴ تا ۲۶ جوزا، برای سه روز در جنوب ایتالیا برگزار شود و از ولودیمیر زلنسکی نیز برای حضور در این نسشت دعوت شده است.

ایالات متحده امریکا پیشنهاد کرده است که سود حاصل شده از دارایی ۲۶۰ میلیارد دالری روسیه که بیشتر آن در بانک‌های اروپا قرار دارد، برای کمک به اوکراین اختصاص یابد. در کنار آن امریکا در نظر دارد که به اوکراین حدود ۵۰ میلیارد دالر وام اعطا کند.

قرار است پاپ فرانسیس نیز به عنوان نخستین پاپ بار در این نشست سخنرانی کند و گفته شده که او در روز دوم این نشست در مورد پیامدهای هوش مصنوعی صحبت خواهد کرد.

در کنار کشورهای عضو گروه هفت، ایتالیا از رهبران برخی از کشورهای افریقایی مثل الجزایر، کنیا و تونس نیز دعوت کرده است. کارشناسان می‌گویند قرار است ایتالیا در این نشست برای اجرای برنامه‌های خود در افریقا به آن‌ها فشار وارد کند.

هرچند کشوهای عضو گروه هفت شامل امریکا، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، جاپان و کانادا است، اما در کنار رهبران کشورهای افریقایی از رهبران برخی از کشورهای دیگر مثل لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز به عنوان مهمان دعوت شده‌است.

نشست گروه هفت در حالی برگزار می‌شود که ایالات متحده امریکا، بریتانیا و فرانسه در آستانه برگزاری انتخابات قرار دارند. کارشناسان می‌گویند رهبران کشورهای عضو گروه هفت تلاش دارند حتا در آخرین نفس‌های حضورشان در قدرت، برخی از برنامه‌های‌شان را از طریق گروه هفت عملی کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها