گزارشگر ملل متحد:شهروند امریکایی در بند طالبان با خطر مرگ روبروست

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه روز پنجشنبه هشدار داد که رایان کوربت، شهروند امریکایی، به علت عدم دسترسی به خدمات درمانی مناسب در بند طالبان، با خطر روبروست.

آلیس ادواردز گفت که وضعیت بد محل حبس، «رایان را به مرز خودکشی رسانده است.»

خانم ادواردز در بیانیه‌ای از طالبان خواست که «بدون تاخیر باید زمینه درمان رایان کوربت را در یک شفاخانه غیرنظامی فراهم کند.»

گزارشگر سازمان ملل گفت که شرایط بازداشت این امدادگر امریکایی کاملاً نامناسب و بسیار پایین‌تر از معیارهای بین‌المللی است. به گفته او، «این موضوع بر سلامت جسمی و روحی او تاثیر بدی گذاشته است. او بدون دسترسی به خدمات درمانی و در خطر آسیب‌های جدی حتی مرگ قرار دارد.»

آلیس ادواردز گفته که طالبان رایان را در سلول انفرادی کوچک، بدون نور آفتاب و گاهی در زیر زمین نگهداری می‌کنند و به وکیل و خانواده خود دسترسی ندارد.

این وضعیت باعث شده که این شهروند امریکایی در بند طالبان، «بارها به خودکشی و آسیب زدن به خود فکر کند.»

کوربت یک دهه سرگرم کارهای بشردوستانه در افغانستان بود. او سال ۲۰۲۱ بیرون شد و یک سال بعد دوباره برگشت. طالبان رایان کوربت را در ۱۰ اگست سال ۲۰۲۲ بازداشت کردند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته که طالبان تا هنوز رسماً کوربت را محاکمه نکرده و جرمش مشخص نیست. با این حال، قبلا روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد امریکایی نوشته بود که طالبان در بدل رهایی رایان کوربت خواستار آزادی محمدرحیم الافغانی هستند که از سال ۲۰۰۸ بدین سو در گوانتانامو زندانی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها