ایرنا: بیش از دو و نیم میلیون مهاجر افغان در ایران زن، دانشجو و دانش‌آموز هستند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

با گذشت ۱۰۰۰ روز از ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان تحت کنترول طالبان، خبرگزاری ایرنا نوشت بیش از دو و نیم میلیون مهاجر افغان در این کشور زن، دانشجو و دانش‌آموزند.

ایرنا از عدم کمک سازمان‌های بین‌المللی برای حمایت از مهاجران انتقاد کرده است.

ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان بسیاری از زنان و دختران افغان را مجبور به مهاجرت به کشورهای همسایه برای ادامه تحصیل کرده است. این محدودیت‌ها نه تنها حق تحصیل را از آنان سلب کرده، بلکه آنان را به ترک وطن نیز واداشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی، ایرنا روز پنجشنبه در مقاله‌ای با ارائه آمار مهاجران افغان در ایران نوشت که ۹۰ درصد مهاجران این کشور را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند.

در این مقاله به نقل سازمان ملی مهاجرت این کشور آمده است: «از جمعیت حدود پنج میلیون نفری اتباع افغانستان در ایران حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر زنان، حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز، ۱۲۰ هزار نفر دانشجو، ۲۰ هزار طلبه علوم دینی در قم و ۱۰ هزار در سایر حوزه‌های علمیه کشور هستند.»

در این مقاله تاکید شده است که حدود پنج درصد شهروندان افغانستان در ایران را افراد بالای ۴۰ سال تشکیل می‌دهد.

ایرنا همچنین با انتقاد از عدم حمایت از سوی سازمان‌های بین‌المللی حوزه مهاجرت گفت کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی همواره به بهانه تحریم‌های سیاسی قطع می‌شود.

ایرنا نوشته است که کشورها و نهادهای غربی کمترین میزان حمایت از ایران را دارند که نشان‌دهنده برخوردهای دوگانه حقوق بشری این نهادها به شمار می‌آید.

در این مقاله آمده است: «پس از چهار دهه میزبانی از مهاجران افغان جمهوری اسلامی و مردم ایران همچنان این مهاجران را در کنار خود هم‌پیاله دانسته و در کار و زندگی خود شریک کرده‌اند اما سازمان‌های حقوق بشری، میلیاردها دالر سهم حمایت کشورهای مهاجرپذیر را همچون غنایم جنگی در میان دوستان و رفقای خود تقسیم می‌کنند.»

این رسانه نوشته است که به ازای هزینه ۵۰۰ دالری برای هر مهاجر افغان در بخش بهداشتی تنها ۱۰ دالر از سوی کمیسیون عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران پرداخت می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها