در هزارمین روز بسته شدن مکاتب دخترانه، رهبر طالبان می‌گوید حقوق شرعی همه تامین شده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

در پیام عیدی منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان که روز پنجشنبه منتشر شد آمده است که با حاکم شدن «امارت اسلامی، حقوق شرعی تمام اتباع تامین و محفوظ شده است.»

این پیام همزمان با هزارمین روز بسته شدن مکاتب دخترانه در افغانستان پخش شده است.

در پیام منسوب به هبت‌الله آخندزاده به آغاز دوباره آموزش دخترانه بالاتر از صنف شش و دانشگاه‌ها هیچ اشاره‌ای نشده است.

از زمانی که وزارت معارف طالبان، در ۳ حمل ۱۴۰۱، از بازگشت دختران بالاتر از صنف شش به مکتب جلوگیری کرد، ۱۰۰۰ روز می‌گذرد.

سخنگویان و مقام‌های طالبان وعده داده بودند که این تصمیم موقت است و کار بر روی شیوه‌نامه آموزش دختران جریان دارد. اما این تصمیم «موقت» ۱۰۰۰ روزه شد. صدای اعتراض دختران به جایی نرسید و محکومیت‌های بین‌المللی که با ادامه کمک‌های مالی به طالبان همراه بود، بر سیتز این گروه با آموزش دختران تاثیری نگذاشت.

در پیام عیدی منسوب به رهبر طالبان که روز پنجشنبه، ۲۴ جوزا منتشر شد، هبت‌الله آخندزاده از کشورهای جهان خواسته است تا در برابر حملات اسرائیل اقدام کنند.

رهبر طالبان همچنین حملات اسرائیل به زنان، کودکان و مسلمان در غزه را محکوم کرده است.

او در این پیام از با تاکید به برخورد نیک با مردم از اعضای نیروهای امنیتی گروه خود خواسته است تا برای تامین امنیت به تعهدات خود عمل کنند.

براساس سخنان منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان او از کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی خواستار روابط سیاسی و اقتصادی در چارچوب «شریعت» شد.

رهبر طالبان در این پیام با اشاره بر عملکرد دادگاه‌های این گروه گفته است که: «فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر با توجه به موازین شرعی برای اصلاح جامعه عملا انجام می‌شود و همچنان ادامه دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها