رهبران امریکا و اوکراین یک توافقنامه امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

بایدن و زلنسکی روز پنجشنبه ۲۴ جوزا، یک توافقنامه امنیتی ۱۰ ساله میان دو کشور را در حاشیه نشست سران گروه هفت در ایتالیا امضا کردند.

این توافق تعهدات نظامی امریکا به اوکراین را دوامدار می‌کند و کی‌یف یک گام دیگر به عضویت در ناتو نزدیک‌تر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بایدن در نشست خبری مشترکی با زلنسکی گفت: «هدف ما [از امضای این توافق] تقویت قابلیت‌های اطمینان‌بخش دفاعی و بازدارندگی اوکراین در طولانی‌مدت است.»

او افزود پیام سران گروه هفت به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این است که «حمایت‌های ما از اوکراین ادامه خواهد یافت. شما نمی‌توانید میان ما تفرقه بیاندازید.»

سران گروه هفت روز ۲۴ جوزا در نشست خود توافق کردند از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه برای تامین مالی یک وام ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین استفاده کنند.

بایدن همچنین در پاسخ به درخواست زلنسکی برای ارسال هفت سامانه دفاعی پاتریوت به اوکراین گفت «چند سامانه به زودی» در اختیار این کشور قرار خواهند گرفت.

رئیس‌جمهوری اوکراین هم در این نشست خبری از «رهبری» بایدن و حمایت‌های او از کی‌یف قدردانی کرد.

رویترز نوشت توافقنامه امنیتی ۱۰ ساله میان واشنگتن و کی‌یف، دولت‌های بعدی امریکا را نیز به پشتیبانی از اوکراین متعهد می‌کند.

هم‌زمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در روز ۱۵ عقرب، نگرانی‌ها در خصوص آینده کمک‌های غرب به اوکراین در صورت پیروزی دونالد ترامپ شدت گرفته است.

زلنسکی روز ۱۳ جوزا نسبت به تصمیم احتمالی ترامپ برای تحمیل «یک طرح صلح بد» به کی‌یف در صورت پیروزی در انتخابات ابراز نگرانی کرد.

ترامپ سال گذشته میلادی گفته بود قادر است تنها در «۲۴ ساعت» مناقشه اوکراین را پایان دهد.

برخی مشاوران ترامپ پیش‌تر از طرح صلحی سخن گفته بودند که قسمت‌های شرقی اوکراین، از جمله کریمه را در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شهرهای باستانی
خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها