نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران می‌گوید در صورت پیروزی مرز افغانستان را می‌بندد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

مسعود پزشکیان، یکی از کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران می‌گوید در صورت پیروزی مرز با افغانستان را می‌بندد.

ای نامزد جریان اصلاحات گفته کشورهای غربی باید مسئولیت اقدامات خود در افغانستان را که منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شد، بپذیرند.

او گفت که مردم ایران دلیلی ندارند که «هزینه سیاست‌های غلط دیگران» را بپردازند.

مسعود پزشکیان روز پنجشنبه ۲۴ جوزا، در پاسخ به پرسش یک کاربر شبکه اجتماعی اکس، برنامه خود را در زمینه مهاجران افغان در ایران اعلام کرد.

آقای پزشکیان تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری همزمان سه اقدام را در رابطه به مهاجرین افغان انجام می‌دهد.

او گفت حکومت احتمالی او مرزها را کاملا می‌بندد، مهاجرین را ساماندهی می‌کند با کشورهای اروپایی در مورد پذیرش بخشی از پناهجویان افغان در ایران، مذاکره می‌کند.

مسعود پزشکیان یکی از شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران است. او تنها نامزد جریان اصلاحات در جمهوری اسلامی است.

آقای پزشکیان نوشت که برای جلوگیری از ورود مهاجرین به ایران مرزها را کاملا می‌بندد. او گفت هرچند که افغان‌ها نقش موثری در اقتصاد ایران دارند و در «جنگ تحمیلی» برای جمهوری اسلامی فداکاری کرده‌اند اما باید ساماندهی شوند. او گفت این دو موضوع را وزارت داخله ایران اجرایی خواهد کرد.

وزارت داخله ایران گفته حدود پنج میلیون افغان در این کشور زندگی می‌کنند.

محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هم گفته است که در صورت انتخاب به ریاست قوه مجریه، مرز کشورش با افغانستان را خواهد بست و کسانی را که «اتباع بیگانه» خوانده، طرد خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها