مقامات امریکایی نسبت به احتمال حمله‌ داعش در ایالات متحده هشدار دادند

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

پس از بازداشت شش تن به اتهام عضویت در گروه داعش خراسان در امریکا، شماری از مقام ایالات متحده به سی‌ان‌ان گفته‌اند که یک حلقه «خطرناک» وابسته به داعش می‌تواند حمله‌ای در خاک این کشور انجام دهد.

سی‌ان‌ان نوشت که برخی مقام‌های امنیتی امریکا معتقدند که خروج از افغانستان توانایی این کشور را برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد تهدیدات تروریسم در افغانستان کاهش داده است.

پیشتر روزنامه نیویارک پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد که شش شهروند تاجیکستان به اتهام عضویت در شاخه خراسان داعش در سه شهر امریکا بازداشت شدند.

مقامات اطلاعاتی امریکا به‌شدت از شکاف‌های جمع‌آوری اطلاعات در افغانستان، جایی که گفته می‌شود مقر داعش خراسان است، آگاه هستند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، مقامات امریکا بر این باورند که شاخه خراسان داعش در عوض آموزش و عملیات میدانی، سعی در افراطی‌کردن و الهام‌ بخشیدن به مهاجمان دارد.

سی‌ان‌ان از مقام‌های امریکایی اسمی نبرده است.

مقامات و تحلیلگران امریکایی که از نزدیک گروه‌های تروریستی اسلام‌گرا را دنبال می‌کنند، می‌‌گویند که شاخه خراسان داعش ظرفیت تبلیغات خود را در فضای مجازی به طرز چشمگیری افزایش داده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، داعش در عوض آموزش و استقرار جنگجویان، بر رادیکال کردن جمعیت‌های آسیب‌پذیر تمرکز کرده است.

به گفته کارشناسان تروریسم، شهروندان تاجیکستان که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و جمعیت آن با سرکوب شدید مذهبی مواجه است، در معرض آسیب‌‌پذیری بیشتر برای جذب به گروه داعش قرار دارند.

کالین کلارک، متخصص در حوزه تروریسم گفت که گروه داعش در حال تقویت تبلیغات برای رسیدن به «دیاسپوراهایی است که در حال حاضر در اروپا، امریکای شمالی و در منطقه و آسیای میانه وجود دارند، و تلاش می‌کند تا مردم را تشویق کند که حملاتی انجام دهند.»

دو مقام امریکایی همچنین گفتند که مقامات مهاجرت و استخبارات به طور مناسب هر کسی را که از تاجیکستان، اوزبیکستان و قزاقستان به ایالات متحده سفر می‌کند، زیر نظر دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها