وزیر معارف طالبان: بدبختی افغانستان بخاطر جهل است

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

وزیر معارف طالبان در نشست وزیران معارف در کازان روسیه گفت بدبختی افغانستان از جهل ناشی از جنگ ۴۰ ساله در این کشور منشا می‌گیرد.

حبیب‌الله آغا در این نشست از کشورهای جهان خواست برای بازسازی مکاتب، چاپ کتاب و پرداخت معاش آموزگاران افغان کمک کنند.

با سپری شدن ۱۰۰۰ روز از ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان تحت کنترول طالبان، وزیر معارف این گروه در نشستی وزیران معارف جهان بر ارائه آموزش «با کیفیت و متوازن» اطمینان داد. با این حال او هیچ چیزی درباره بازگشایی مکاتب دخترانه دوره‌های ثانوی و عالی نگفت.

این مقام طالبان می‌گوید درگیری‌های چهل سال گذشته خسارات زیادی در بخش معارف افغانستان گذاشته و بسیاری از مکاتب و مراکز آموزشی نیاز به بازسازی دارند.

وزیر معارف طالبان گفت در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز به شمول سه میلیون دختر در ۳۰ هزار مرکز آموزشی دولتی و خصوصی در افغانستان مشغول آموزش اند.

وزیر معارف طالبان گفت در زمینه پرداخت معاش معلمان با چالش روبرو است، با این حال او تاکید کرد که حدود ۳۰۰ هزار معلم که ۳۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند در مکاتب مشغول تدریس اند.

حبیب‌الله آغا، وزیر معارف طالبان همچنین شرکت کردن این گروه در نشست‌های بین‌المللی را برای بهبود بخشیدن بخش تعلیمی افغانستان مهم دانست.

دومین دور نشست وزیران معارف و تحصیلات عالی در روزهای ۲۱ و ۲۲ جوزا در شهر کازان روسیه برگزار شد که از سوی وزارت معارف روسیه و جمهوری تاتارستان برگزار شده است.

در این نشست نمایندگان حدود ۴۰ کشور از آسیا، آفریقا و امریکا اشتراک کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها