مکرون از همکاری فرانسه، امریکا و اسرائیل برای جلوگیری از جنگ با حزب‌الله لبنان خبر داد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

هم‌زمان با انجام بزرگ‌ترین حمله موشکی و پهپادی حزب‌الله لبنان به اسرائیل در هشت ماه گذشته، امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه اعلام کرد که فرانسه، امریکا و اسرائیل بر تلاش‌های خود برای جلوگیری از تشدید تنش بین اسرائیل و لبنان می‌افزایند و در این زمینه با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در حالی که درگیری‌ها بین حزب‌الله لبنان، اصلی‌ترین گروه نیابتی جمهوری اسلامی و ارتش اسرائیل در هفته‌های اخیر به بالاترین حد خود از زمان شروع جنگ غزه رسیده، نگرانی‌ها درباره احتمال شروع جنگی تازه در منطقه افزایش یافته است.

امانوئل مکرون، که برای شرکت در نشست گروه هفت به ایتالیا سفر کرده، روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد، گفت که ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل توافق کرده‌اند با یکدیگر همکاری کنند تا تلاش‌ها برای پیشبرد نقشه راه ارائه شده از سوی پاریس در اوایل سال جاری برای کاهش تنش بین حزب‌الله و اسرائیل را افزایش دهند.

فرانسه و ایالات متحده در ماه‌های اخیر کوشیده‌اند تا تنش‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان را کاهش دهند. پاریس به همین منظور، با هدف جلوگیری از بدتر شدن درگیری‌ها در مرز بین لبنان و اسرائیل، پیشنهادهای مکتوب خود را به هر دو طرف ارائه کرده است.

مکرون به خبرنگاران گفت: «ما با ایالات متحده بر روی اصل سه جانبه گروه تماس، بین اسرائیل، ایالات متحده و فرانسه برای پیشبرد نقشه راهی که پیشنهاد کرده بودیم به توافق رسیدیم و همین کار را با مقام‌های لبنانی نیز انجام خواهیم داد.»

مکرون این اظهارات را درست در روزی مطرح کرد که حزب‌الله بزرگ‌ترین حمله موشکی و پهپادی خود به اسرائیل را از زمان آغاز جنگ غزه در هشت ماه پیش، در روز پنج‌شنبه ۲۴ جوزا انجام داد.

حزب‌الله لبنان با اعلام خبر انجام «حمله مشترکی با موشک و پهپاد به ۹ سایت نظامی در اسرائیل» گفت که در این حمله با موشک‌های کاتیوشا و فلق شش پادگان و پایگاه نظامی در شمال اسرائیل و بلندی‌های جولان اشغالی را هدف قرار داده است.

حزب‌الله لبنان اعلام کرد که این حمله در پاسخ به کشته شدن طالب عبدالله، از فرماندهان ارشد حزب‌الله انجام شد.

طالب عبدالله معروف به ابوطالب، بلندپایه‌ترین فرمانده حزب‌الله است که در جریان درگیری‌های هشت ماه گذشته بین اسرائیل و حزب‌الله کشته شده است.

حمله متقابل اسرائیل

از سوی دیگر و در پی حمله گسترده حزب‌الله، در حمله جنگنده‌های اسرائیلی، در بامداد جمعه ۲۵ جوزا، به ساختمانی بین شهرک‌های جناتا و دیر قانون النهر در جنوب لبنان، یک زن کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، هواپیماهای جنگی اسرائیل یک خانه را در شهر جناتا واقع در منطقه صور و در ۲۱ کیلومتری نزدیک‌ترین نقطه مرزی با اسرائیل هدف قرار دادند. این حمله منجر به کشته شدن یک زن و زخمی شدن حداقل هفت غیرنظامی شد.

در این گزارش، اشاره‌ای به هویت این زن نشده است. پیشتر برخی منابع خبری در منطقه از کشته شدن یک چهره ارشد حزب‌الله لبنان در این حمله خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری لبنان، مجروحان به بیمارستان صلاح غندور در بنت جبیل منتقل شده‌اند.

در هفته‌های اخیر، درگیری‌ها بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل بیش از پیش شدت گرفته است و دو طرف علاوه بر نقاط مرزی، به اهدافی در عمق خاک دو کشور حمله کرده‌اند.

درگیری بین حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل در حالی رو به افزایش گذاشته که ارتش امریکا پیشتر نسبت به تشدید درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان هشدار داده و خواستار خودداری از گسترش جنگ در مرز اسرائیل و لبنان شده بود.

حزب‌الله تاکید کرده است تا زمان برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و حماس در غزه، به حملات خود به اسرائیل ادامه خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها