سازمان ملل می‌گوید در پی تهاجم اسرائیل بیش از ۷۶ درصد مکاتب غزه تخریب شده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

براساس ارزیابی جدید سازمان ملل، پس از تهاجم اسرائیل به نوار غزه بیش از ۷۶‌ درصد مکاتب در این منطقه تخریب شده و به بازسازی کامل و اساسی نیاز دارد.

مقام‌های سازمان ملل گفتند حملات اسرائیل علاوه بر مختل کردن فعالیت‌های آموزشی، پایه‌های توسعه اجتماعی پایدار را نیز از بین برده است.

طلال الحثال، یکی از مسئولان دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل به الجزیره گفت: «هدف قرار دادن زیرساخت‌های آموزشی، امید بسیاری از فلسطینی‌ها را در غزه از بین می‌برد، جایی که آموزش ابزاری مهم و حیاتی برای بقا و برابری است و به نتایج بهتر برای فلسطینی‌ها در زندگی آینده کمک می‌کند.»

با آسیب‌دیدن تقریباً ۴۰۰ ساختمان مکتب در غزه، وضعیت بخش آموزشی را مختل کرده است. این مکاتب اکنون سرپناه فلسطینی‌ها است و تقریباً چهار برابر ظرفیت مورد نظر را در خود جای داده است.

در ماه اپریل سال جاری آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، اعلام کرد که از هر ۱۰ مکتب در غزه، ۸مکتب آسیب دیده یا ویران شده و حدود ۶۲۰‌ هزار دانش‌آموز از مکتب بازمانده‌اند.

علاوه بر تخریب مکاتب، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها نیز در معرض حملات اسرائیل قرار گرفته و فلج شده است.

الجزیره گزارش داد که دانشگاه اسراء واقع در جنوب شهر غزه توسط نیروهای اسرائیلی تخریب شده است. مقامات دانشگاه گفتند که اسرائیل ماه‌ها قبل از تخریب، محوطه دانشگاه را به عنوان پایگاه نظامی اشغال کرده و از آن استفاده می‌کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها