آلمان، فرانسه و بریتانیا تصمیم ایران به توسعه برنامه هسته‌ای این کشور را محکوم کردند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

آلمان فرانسه و بریتانیا اقدام ایران در نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات فردو و نطنز را محکوم و درباره خطر دست‌یابی تهران به تسلیحات هسته‌ای ابراز نگرانی کردند. آنها گفتند ایران با این اقدامات گام‌های بیشتری را در ابطال توافقات برجام برداشته است.

در بیانیه این سه کشور که روز شنبه منتشر شد، آمده است که ایران از ده‌ها سانتریفیوژ پیشرفته اضافی در سایت غنی‌سازی نطنز بهره‌برداری و اعلام کرده است هزاران سانتریفیوژ دیگر را در سایت‌های فردو و نطنز نصب می‌کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۶ جوزا برای اولین بار طی دو سال گذشته، قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی صادر کرد.

با گذشت ۱۰ روز از صدور این قطعنامه، آلمان، فرانسه و بریتانیا گفتند که ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ظرفیت غنی‌سازی ایران در حال حاضر به‌طور قابل‌ توجهی از محدودیت‌های برجام فراتر رفته است اما با اقدامات جدید جمهوری اسلامی، نقض تعهدات برجامی از این هم فراتر خواهد رفت.

به گفته آنان، ایران به‌طور ویژه با افزایش ظرفیت تولید تاسیسات فردو، تصمیم به شدت‌بخشی بیشتر به برنامه هسته‌ای خود گرفته که این موضوع، موجب نگرانی درباره خطر دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای و فن‌آوری‌های مرتبط با آن شده است.

خبرگزاری رویترز روز ۲۳ جوزا به نقل از پنج دیپلومات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده بود جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام علیه برنامه هسته‌ای تهران، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را در دو سایت زیرزمینی در فردو و نظنز افزایش داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها