تبادل زندانی میان ایران و سویدن؛ مقام سابق ایرانی محکوم به حبس ابد در سویدن، آزاد شد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

براساس تبادل زندانی بین ایران و سویدن، حمید نوری، مقام سابق ایرانی که از سال ۱۳۹۸ در سویدن در زندان بود و دو شهروند سویدنی زندانی در ایران آزاد شدند.

نوری به اتهام مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در دهه ۸۰ میلادی، در سویدن به حبس ابد محکوم شده بود.

یک مقام قوه قضائیه ایران روز شنبه ۲۵ جوزا با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که حمید نوری آزاد شده و تا ساعاتی دیگر به ایران خواهد رسید.

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سویدن ضمن تایید خبر تبادل زندانیان میان جمهوری اسلامی و کشورش اعلام کرد یوهان فلودروس و سعید عزیزی که در ایران زندانی بودند در راه بازگشت به سویدن هستند.

خبرگزاری حکومتی دانشجو در گزارشی به نقل از وزارت امور خارجه عمان نوشت: «در راستای دستورات سلطان هیثم بن طارق و در پاسخ به تماس‌های دولت‌های ایران و سویدن برای حل مشکلات اتباع زندانی این دو کشور، تلاش‌های دولت عمان به توافق تبادل میان دو کشور منتهی شد.»

در این گزارش آمده که بر همین اساس اتباع ایرانی و سویدنی زندانی روز شنبه ۲۶ جوزا به مسقط منتقل شدند و تا ساعاتی دیگر به کشورهای خود منتقل خواهند شد.

حمید نوری ۶۳ ساله در سال ۲۰۱۹ در میدان هوایی استکهلم بازداشت شد و بعدا با اتهام‌هایی مثل جنایت جنگی، اعدام جمعی و شکنجه زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در شهر کرج در سال ۱۹۸۸، حکم حبس ابد گرفت. حبس ابد در سویدن برابر با ۲۵ سال حبس است.

آقای نوری این اتهامات را رد کرده است.

علاوه بر حبس ابد، نوری به پرداخت غرامت به خانواده جان‌باختگان و زندانیان سیاسی و اخراج از سویدن پس از پایان حبس خود محکوم شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها