رادیو اسرائیل: طالبان به ایران اطمینان داد در حمایت از حزب‌الله به لبنان جنگجو می‌فرستد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

رادیوی ارتش اسرائیل به نقل از روزنامه الاخبار گزارش داد طالبان به ایران اطمینان داده در صورت جنگ شدید بین اسرائیل و حزب‌الله، هزاران جنگجو به لبنان می‌فرستد.

اخیرا سفیر ایران در کابل گفت افغانستان «محور مقاومت» است و اگر نیاز شد نیروهای «استشهادی» از افغانستان به غزه خواهند رفت.

روزنامه الاخبار وابسته به حزب‌الله لبنان است. رادیوی ارتش اسرائیل به نقل از این روزنامه گزارش داد که رهبران طالبان به مقام‌های جمهوری اسلامی وعده داده جنگجویان خود را در حمایت از حزب‌الله به لبنان اعزام می‌کند تا علیه اسرائیل بجنگند.

پس از حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه، حزب‌الله لبنان با ارتش اسرائیل درگیر شده و این درگیری در روزهای اخیر شدت گرفته است.

حزب‌الله لبنان مانند حماس از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در منطقه است.

در ماه‌های گذشته رهبران طالبان و گروه حماس دیدارهای متعددی داشته و طالبان از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در برابر اسرائیل حمایت کرده است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در ماه دلو ۱۴۰۲ در مصاحبه‌ای گفت که افغانستان دورتر از غزه واقع شده، اما بخشی از «محور مقاومت» است.

جمهوری اسلامی از گروه‌هایی تحت حمایت خود و سایر گروه‌هایی که علیه ائتلاف غرب و اسرائيل در منطقه می‌جنگند، به عنوان «محور مقاومت» نام می‌برد.

آن زمان اظهارات کاظمی قمی با واکنش گسترده در افغانستان روبرو شد. المرصاد رسانه وابسته به استخبارات طالبان در ۱۹ دلو ۱۴۰۲ سیاست منطقه‌ای ایران را به چالش کشید و گفت: ایران چرا به حزب‌الله دستور جنگ نمی‌دهد و یا خودش «به جای کشتن سنی‌ها در سوریه» با اسرائیل نمی‌جنگد.

حسام بدران، عضو دفتر سیاسی حماس در ماه حوت ۱۴۰۲ در مصاحبه با خبرگزاری باختر ، تحت کنترول طالبان گفت که جهاد افغان‌ها و پیروزی طالبان در افغانستان برای حماس الهام بخش بوده است.

طالبان و جمهوری اسلامی روابط نزدیکی دارند و مقام‌های ایران و طالبان در جریان نزدیک به سه سال گذشته بارها به کابل و تهران رفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها