رسانه‌های آلمان: تاشکند از آلمان خواست در مقابل کمک برای اخراج افغان‌ها کارگرانش را بپذیرد

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند هیئتی از وزارت داخله آلمان در ماه می برای گفت‌و‌گو درباره اخراج شماری از مهاجران افغان به تاشکند سفر کرده است.

در گزارش آمده مقامات اوزبیکستان در مقابل همکاری خود از آلمان خواستند به کارگران ماهر این کشور اقامت بدهد.

به نقل از این گزارش‌ها رهبری اوزبیکستان قول حمایت داده، اما در مقابل خواستار انعقاد توافقنامه مهاجرت شده تا شهروندان ازبکستان بتوانند راحت‌تر برای کار به آلمان بروند.

روزنامه اشپیگل گزارش داد که در این مورد نظر وزارت داخله آلمان را پرسیده است اما این وزارت نخواسته در اینباره اظهار نظر کند.

رسانه‌های آلمانی روز یکشنبه، ۲۷ جوزا، گزارش دادند که آلمان برای خودداری از همکاری با طالبان، می‌خواهد مهاجران افغان واجد شرایط اخراج را به اوزبیکستان انتقال دهد.

نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان گفته کشورش در این مورد با مقام‌های اوزبیکستانی گفت‌وگو می‌کند.

براساس گزارش‌ها، طرح آلمان برای اخراج مهاجران افغان به‌گونه‌ای است که مهاجران افغان با خطوط هوایی خصوصی به تاشکند اخراج و از آنجا به کابل انتقال داده شوند.

در هفته‌های اخیر چندین گزارش در ارتباط با حملات شهروندان افغان ساکن آلمان منتشر شده است.

پولیس آلمان روز شنبه، ۲۶ جوزا اعلام کرد یک شهروند افغانستان را پس از آنکه او یک هم‌وطن خود را کشت و به تماشاچیان بازی افتتاحیه مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ در غرب برلین حمله کرد، به ضرب گلوله از پا درآورده است.

پولیس آلمان روز سه‌شنبه، ۲۲ جوزا اعلام کرد که یک جوان ۱۹ ساله افغان به اتهام حمله با چاقو به یک زن ۴۱ ساله آلمانی در شهر فرانکفورت دستگیر شده است.

همین گونه روز جمعه، ۱۱ جوزا نیز سلیمان عطایی، جوان ۲۵ ساله افغان با حمله به تجمع مخالفان اسلام در شهر مانهایم، یک پولیس را کشت و پنج غیرنظامی را زخمی کرد.

اخیرا اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز هشدار داده بود که این کشور دیگر تمجید و تجلیل از «اقدامات تروریستی» را تحمل نخواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها