یک موسسه نظرسنجی: حزب محافظه‌کار بریتانیا با «انقراض انتخاباتی» رو به روست

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

سه نظرسنجی تازه در بریتانیا تصویر ناخوشایند برای حزب محافظه‌کار به رهبری ریشی سونک در آستانه انتخابات ماه آینده به دست می‌دهد.

یکی از مدیران موسسه نظرسنجی ساونتا هشدار داد این حزب احتمالا در انتخابات ۴ جولای با «انقراض انتخاباتی» مواجه خواهد شد.

سونک بسیاری از اعضای حزب خود را با اعلام انتخابات زودهنگام در ۲۲ می غافلگیر کرد. زیرا، آنها انتظار داشتند که او تا زمان بهبود اوضاع عمومی که مردم از معضلاتی چون بالا رفتن هزینه‌های زندگی شکایت دارند، صبر خواهد کرد.

یک نظرسنجی شرکت ساونتا نشان می‌دهد که کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر در پنج روز گذشته دو درصد از سونک پیش افتاده و میزان محبوبیت او به ۴۶ درصد رسیده است. این در حالیست که سونک و حزبش در این مدت ۴ امتیاز از دست داده و محبوبیت شان به ۲۱ درصد سقوط کرده است.

اختلاف ۲۵ درصدی میان دو حزب در نظرسنجی‌ها بیشتر از هر زمانی حزب کارگر را در آستانه ورود به خانه شماره ۱۰ قرار داده است. تلاش‌های این حزب در ۱۴ سال گذشته با پیروزی‌های چشمگیر حزب محافظه‌کار به رهبری دیوید کمرون و بوریس جانسون ناکام بوده است.

کریس هاپکینز، از موسسه ساونتا به رویترز گفت: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که این انتخابات می‌تواند چیزی جز انقراض انتخاباتی برای حزب محافظه‌کار نباشد.»

او پیش‌بینی کرد که محافظه‌کاران احتمالاً ۷۲ کرسی از ۶۵۰ کرسی در مجلس عوام به دست خواهند آورد. اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد، در ۲۰۰ سال گذشته برای این حزب بی سابقه خواهد بود.

بر اساس این نظرسنجی، حزب کارگر ۴۵۶ کرسی را خواهد برد که یک اکثریت بی سابقه را در اختیار این حزب چپ میانه قرار خواهد داد.

یک نظرسنجی دیگر برای روزنامه آبزرور نیز نشان می‌دهد که محبوبیت کارگر در میان رای دهندگان ۴۰ درصد و از محافظه‌کاران ۲۳ درصد است.

بخشی از رای حامیان محافظه‌کار به حزب دست راستی نایجل فاراژ تعلق خواهد گرفت که همانند دیگر احزاب راست افراطی اروپایی عملکرد چشمگیری در انتخابات آینده خواهد داشت.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گنج‌های پنهان
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها