وزیر خارجه موقت ایران: طالبان اجازه دخالت به بازیگران خارجی را نمی‌دهد

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

علی باقری، سرپرست وزارت خارجه ایران، شام یکشنبه از نخستین گفت‌وگوی تلفنی‌اش با وزیر خارجه طالبان خبر داد.

او بر نزدیکی طالبان با کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت طالبان به بازیگران خارجی که مسئول وضعیت کنونی افغانستان اند، اجازه مداخله را نمی‌دهد.

علی باقری بعد از کشته شدن امیر حسین عبداللهیان در یک سانحه هوایی، در راس دستگاه دیپلوماسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی قرار گرفت.

بعد از نزدیک به یک ماه از تقرر باقری، این نخستین تماس رسمی او با وزیر خارجه طالبان است، گروهی که در نشست اخیر تهران در مورد افغانستان، نماینده‌ای نفرستاد.

با این حال، باقری در گفت‌وگو با متقی بر تقویت روابط طالبان با کشورهای منطقه و دوری جستن از کشورهای غربی تاکید کرد.

او در حساب خود در شبکه اکس نوشت: «مردم افغانستان تصمیم‌گیران اصلی کشور خود در همکاری با کشورهای همسایه و منطقه هستند و اجازه دخالت به بازیگران خارج از منطقه را که سابقه مداخلات مخرب داشته و مسئول معضلات فعلی هستند نمی‌دهند.»

او افزود که جمهوری اسلامی و طالبان با توجه به «اشترکات تمدنی و فرهنگی» دو کشور، «در همکاری و هماهنگی با هم برای حفظ ثبات و امنیت منطقه می‌کوشند.»

بعد از خروج امریکا از افغانستان، ایران از جمله کشورهای عمده منطقه است که به طور پیوسته روابط خود با طالبان را بهبود بخشیده است. با این حال، تهران به خواسته اصلی طالبان، یعنی به رسمیت شناختن دیپلوماتیک این گروه، پاسخ مثبت نداده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها