فایننشال تایمز: شی جین پینگ می‌گوید امریکا می‌خواهد چین را برای حمله به تایوان تشویق کند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

فایننشال تایمز گزارش داد که شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به اورسولافون درلاین، رئیس کمسیون اروپا گفته است امریکا تلاش دارد بین چین و تایوان درگیری ایجاد کند.

آقای پینگ گفته به‌رغم تلاش واشینگتن، بیجینگ طعمه چنین برنامه‌ای نخواهد شد.

این روزنامه به نقل از برخی منابع نوشته است که رئیس‌جمهور چین به مقامات داخلی این کشور نیز هشدار داده است که شکار این طعمه نشوند.

این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان دو کشور در سراسر تنگه تایوان بالا گرفته است. دولت چین در هفته‌های گذشته همزمان با مراسم تحلیف لای چینگ ته، رئیس جمهور جدید تایوان در جزیره‌ای که ادعا دارد ملکیت خودش است، مانورهای نظامی را به اجرا درآورد.

هرچند تنش‌های ارضی میان چین و تایوان از سال‌ها پیش تاکنون جریان داشته است و تایپه از سال ۱۹۴۹ تاکنون به استقلال خود اصرار دارد. اما کارشناسان می‌گویند این نخستین بار است که رئیس‌جمهور چین چنین ادعایی را به یک رهبر غربی مطرح می‌کند.

مقامات ایالات متحده در سال‌های پسین تعاملات خود با تایوان را بیشتر از پیش افزایش داده‌اند، اما دولت امریکا می‌گوید که به سیاست دیرینه خود در خصوص چین واحد پایبند است.

در همین حال، رئیس‌جمهور چین اذعان می‌کند که درگیری این کشور با ایالات متحده امریکا سبب تضعیف هدف اساسی او برای دست‌یابی به برنامه بزرگ «جوان‌سازی» چین تا سال ۲۰۴۹ خواهد شد.

پیش از این وزارت خارجه چین گفته بود کسانی که از استقلال تایوان حمایت می‌کنند، خود را «درهم شکسته» خواهند یافت.

این در حالی است که دونگ جون، وزیر دفاع چین در نشست شانگری-لا در سنگاپور گفت که ارتش این کشور آماده است استقلال تایوان را «به زور» متوقف کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها