ملل متحد از اهداف خود در زمینه محیط زیست، بهداشت و مبارزه با گرسنگی عقب مانده است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

برنامه توسعه سازمان ملل اعلام کرد که جهان در زمینه مبارزه با فقر و گرسنکی، بهداشت و‌ حفظ محیط زیست عقب مانده است.

این سازمان می‌گوید جهان در زمینه پیگیری اهداف توسعه پایدار طبق توافق سال ۲۰۱۵ از مسیر خود خارج شده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه، ۲۸ جوزا، نوشت سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود گفته که کمبود بودجه، تغییرات ژئوپولیتیک و همه‌گیری کووید ۱۹ از دلایل این عقب‌ماندگی است.

این سازمان گفته نتیجه این گزارش نشان داده است که هیچ یک از ۱۷ هدف تا سال ۲۰۳۰ میلادی محقق نمی‌شود و بیشتر این اهداف پیشرفت «محدود» و «معکوس» را نشان می‌دهد.

طبق این گزارش، سازمان ملل از کشورها جهان خواست به کمبودهای بودجه رسیدگی کنند.

گیوم لافورتون، معاون برنامه توسعه پایدار سازمان ملل و نویسنده گزارش می‌گوید آنچه این گزارش نشان می‌دهد این است که حتی قبل از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، این پیشرفت خیلی کند بوده است.

لافورتون گفت: «کشورهای در حال توسعه به دسترسی بیشتر به منابع مالی بین‌المللی نیاز دارند.»

وی افزود موسساتی مانند آژانس‌های رتبه‌بندی اعتباری باید تشویق شوند تا به جای نقدینگی کوتاه‌مدت، رفاه درازمدت زیست‌محیطی و اقتصادی یک کشور را در نظر بگیرند.

لافورتون افزوده است که اکثریت کشورها از همکاری با این نهاد حمایت می کنند، اما تعدادی از قدرت‌های بزرگ هستند که طبق قوانین عمل نمی‌کنند.

گزارش سالانه توسعه پایدار سازمان ملل، عملکرد ۱۹۳ کشور عضو خود را در اجرای ۱۷ هدف توسعه پایدار گسترده را رتبه‌بندی می‌کند.

بررسی بهبود دسترسی به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، ارائه انرژی پاک، حفاظت از محیط زیست و‌ مقابله با گرسنکی از اهداف گزارش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها