سفیر سابق پاکستان: روابط پاکستان با طالبان «فراتر از تصور» بد شده‌ است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

منصور احمد خان، سفیر پیشین پاکستان در کابل می‌گوید که روابط اسلام آباد با افغانستان تحت حاکمیت طالبان به طور باور نکردنی وخیم شده است.

احمد خان گفته که پس از خروج ناتو و امریکا، روابط پاکستان با افغانستان در لبه پرتگاه قرار گرفته است.

سفیر پیشین پاکستان در یک مقاله که روز دوشنبه، ۲۸ جوزا در سایت خبری عرب‌نیوز منتشر شد، نوشت که پاکستان که سال‌های از طالبان حمایت کرده، حالا روابطش با حکومت این گروه در آستانه سقوط قرار گرفته است. برعکس، کشورهایی که در دو دهه گذشته با طالبان جنگیده بودند، حالا به طور تدریجی روابط خود را طالبان بهبود می‌بخشند.

احمد خان نوشت:«نکته جالب این است روابط پاکستان با دولت افغانستان تحت کنترل طالبان فراتر از حد تصور بدتر شده است، در حالی که کشورهای مخالف یا کشورهایی که طی دو دهه گذشته با طالبان جنگیده، به تدریج با آنها روابط برقرار می‌کنند.»

این دیپلومات پاکستانی سفرهای اخیر مقامات طالبان و دعوت از این گروه در دور سوم نشست دوحه را عادی‌سازی روابط جهان با طالبان خوانده است. او نوشته:« کاملاً مشهود است که عادی سازی بین طالبان افغانستان و جهان در حال حاضر در جریان است.»

او گفته است که روسیه هم گزینه حذف اسم رهبران طالبان از لیست تروریستی خود را بررسی می‌کند.

به باور این دیپلومات سابق پاکستانی، اسلام‌آباد باید یک سیاست جدی مبارزه با تروریسم را دنبال کرده و با طالبان در افغانستان هم تعامل گسترده داشته باشد.

منبع اصلی تنش میان طالبان افغان و حکومت پاکستان، فعالیت گروه تی‌تی‌پی است که به گفته مقام‌های پاکستانی، از خاک افغانستان به نیروهای امنیتی پاکستان حمله می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها