رئیس‌جمهور سابق فرانسه هشدار داد که انتخابات زودهنگام این کشور را دچار هرج‌ومرج می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه انحلال پارلمان این کشور را «خطر بزرگ» خواند و گفت تصمیم امانوئل مکرون می‌تواند فرانسه دچار هرج‌ومرج کند. سارکوزی گفت زمینه‌سازی دوباره برای رای‌دهندگانی که قبلا اراده خود را نشان داده‌اند، عجیب به نظر می‌رسد.

نیکولا سارکوزی، با گرایش راست میانه از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ به عنوان رئیس‌جمهور فرانسه کار کرده و گفته می‌شود با امانوئل مکرون رابطه خوبی دارد.

سارکوزی با اشاره به نظرسنجی‌های انتخابات پارلمان اروپا گفت حزب میانه‌رو مکرون در رتبه سوم قرار گرفته است و انتخابات زودهنگام زمینه قدرت‌گیری راست افراطی را فراهم خواهد کرد.

پیش از این امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در بیستم جوزا در ادامه شکست حزب خود در برابر احزاب راست‌گرای این کشور فرمان انحلال پارلمان و انتخابات زودهنگام را اعلام کرد.

کارشناسان این اقدام رئیس جمهور مکرون را زلزله سیاسی در فرانسه خواندند و گفتند که در پی این اقدام احزاب راست‌گرای این کشور پس از سال‌ها حاشیه‌نشینی فرصت به قدرت رسیدن را به دست خواهند آورد.

در همین حال، نظرسنجی «روزنامه انفوپی» نشان می‌دهد که حزب راست‌گرای «اجماع ملی» ۳۵ درصد، ائتلاف احزاب چپ ۲۶ درصد و حزب «رنسانس» مکرون ۱۹ درصد آرا را به دست خواهد آورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها