سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان، فتوای ممنوعیت آموزش دختران را بازنشر کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان فتوای «شیخ عبدالعلی دیوبندی» درباره ناروا بودن آموزش دختران حتی در خانه را در شبکه اجتماعی اکس بازنشر کرده است.

ضیاالله هاشمی سخنان این مفتی که گفته آموزش دختران باعث ترویج فحشا می‌شود را «فتوای مهم» خوانده است.

در این فایل صوتی «شیخ عبدالعلی دیوبندی» با استناد به روایاتی از رویدادهایی در «صدر اسلام» می‌گوید که زنان اجازه ندارند به نماز جماعت بروند و نوشتن را بیاموزند.

این مفتی طالبان در مورد کشورهای اسلامی که به زنان حق آموزش قایل‌اند، می‌گوید این کشورها به نام «اسلامی» هستند، اما در واقعیت قادر به تطبیق احکام شریعت نیستند.

عبدالعلی دیوبندی تاکید می‌کند که رفتن زنان به نماز جماعت و یادگیری نوشتن برای آن‌ها «موجب فساد می‌شود.»

معلوم نیست که این فایل صوتی دقیقا چه زمانی ثبت شده است.

با این حال ضیاالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصلات عالی طالبان در روزهای اخیر سخنان این مفتی را بازنشر کرده و آنرا یک «فتوای مهم» خوانده است.

بیش از هزار روز می‌شود که طالبان مانع بازگشایی مکاتب دوره‌های ثانوی و عالی به روی دختران شده است. طالبان همین گونه از ۲۹ قوس ۱۴۰۱ به اینسو ادامه تحصیل دختران و زنان در دانشگاه‌ها را نیز متوقف کرده است.

مقامات طالبان پیش از این گفته بودند ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان یک تصمیم موقتی است. با این حال از بازنشر این فتوا توسط سخنگوی تحصیلات عالی طالبان معلوم می‌شود که این گروه تصمیم ندارد تصمیم خود در مورد ممنوعیت آموزش دختران را تغییر بدهد.

به نظر می‌رسد که عبدالعلی دیوبندی در پاسخ به سوال یک شنونده رادیو درباره آموزش از منظر «شریعت اسلامی» برای زنان می‌گوید: «اگر زنان نوشتن را بیاموزند، به دیگران نامه می‌نویسند.» او اضافه می‌کند: «زنان پیر و جوان از آموزش و رفتن به جماعت ممنوع شده‌اند، چون عصر ما زمانه فتنه است و این امر باعث فساد زنان می‌شود».

دیوبندی همچنان در سخنرانی خود در مورد استفاده زنان از گوشی‌های همراه نیز هشدار می‌دهد و می‌گوید زنان با استفاده از تلفن همراه «روابط ایجاد می‌کنند و به فحشا و منکرات روی می‌آورند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها