طالبان به دیپلومات جمهوری اسلامی اجازه نداد در نماز عید شرکت کند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

علی موجانی، مشاور نماینده ویژه ایران در امور افغانستان می‌گوید اعضای طالبان به او اجازه ندادند نماز عید را در عیدگاه قندهار ادا کند.

این دیپلومات ایرانی در شبکه اجتماعی اکس نوشت طالبان بعد از یک‌ونیم ساعت انتظار او را از دروازه عیدگاه راندند.

به نقل از این دیپلومات ایرانی افراد طالبان به او گفتند که دفتر هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان اجازه ورود او به عیدگاه را نداده است.

طالبان می‌گوید روز دوشنبه نماز عید را به امامت هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه در قندهار برگزار کرده است. هیچ رسانه‌ای اجازه نداشت برای پوشش این مراسم به عیدگاه قندهار برود.

مشاور کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در صفحه اکس خود نوشته طالبان از او پرسیده‌اند که آیا به دیدن «امیرالمومنین» آمده است؟ دیپلومات ایرانی در پاسخ گفته که آمده است تا نماز را ادا کند. با این حال به او چنین اجازه‌ای داده نشده است.

علی موجانی گفته قبلا برای اشتراک در نماز عید به وزارت خارجه طالبان نامه رسمی فرستاده بود، اما وزارت خارجه طالبان «به آداب دیپلماتیک مباشرت» نکرده و به نامه رسمی برای اشتراک او در نماز عید پاسخ نداده است.

آقای موجانی گفت با این حال او همراه با نامه برای ادای نماز عید به عیدگاه رفت تا فریضه ادای نماز را به جا آورد، اما طالبان به او گفتند خارجی‌ها اجازه ندارند نماز را در مسجد عیدگاه ادا کنند.

این دیپلومات ایرانی با گلایه از طالبان نوشت که دولت ایران در مراسم تدفین ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران از ملا برادر در سطح رئیس جمهور پذیرایی کرده‌ بود. علی موجانی با اشاره به تناقض در رفتارهای مقامات طالبان گفت مسلمانی را برای ادای نماز عید نمی‌پذیرند و او را خارجی می‌شمارند، اما وزیر معارف همین گروه از «کفار» و «خارجی» کمک می‌خواهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها