فرستاده بایدن در لبنان درباره یک «جنگ‌ گسترده‌تر» در منطقه هشدار داد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه امریکا بر کاهش فوری تنش میان اسرائیل و حزب‌الله تاکید کرد و گفت واشنگتن می‌خواهد از یک «جنگ گسترده‌تر» جلوگیری کند.

این دو از زمان آغاز جنگ غزه تقریبا روزانه در امتداد مرز اسرائیل و لبنان به تبادل آتش می‌پردازند.

هوخشتاین روز سه‌شنبه ۲۹ جوزا در سفر به بیروت و در دیدار با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان گفت: «درگیری بین اسرائیل و حزب‌الله به اندازه کافی طولانی شده است. حل و فصل سریع و دیپلوماتیک آن به نفع همه است، این هم دست یافتنی و هم فوری است.»

آقای بری از جنبش امل از متحدان حزب‌الله به شمار می‌رود.

فرستاده جو بایدن رییس‌جمهوری امریکا در دیدار با او همچنین وضعیت در امتداد مرز لبنان و اسرائیل را «جدی» توصیف کرد و گفت که آمریکا می‌خواهد از یک «جنگ گسترده‌‌تر» پرهیز کند.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از احتمال درگیر شدن امریکا در تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله در صورت افزایش این تنش‌ها منتشر شده بود.

هوخشتاین افزود که به همین دلیل بایدن او را به لبنان اعزام کرده است.

این مقام امریکایی پس از یک سفر کوتاه به اسرائیل، برای یک سفر یک روزه به لبنان رفت.

طی یک هفته گذشته، تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

یک‌شنبه ۲۷ جوزا، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، با تاکید بر ادامه مبارزه کشورش با «محور شرارت» جمهوری اسلامی، هشدار داد حزب‌الله با افزایش حمله‌های مرزی، اسرائیل را به آستانه تشدید تنش گسترده‌تری می‌برد که این روند می‌تواند برای لبنان و کل منطقه پیامدهای ویرانگری به همراه داشته باشد.

او افزود از آغاز جنگ حماس و اسرائیل، حزب‌الله بیش از پنج‌هزار راکت، موشک ضدتانک و پهپاد را از خاک لبنان به سمت اسرائیل پرتاب کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت حزب‌الله آینده لبنان را مورد تهدید قرار داده و از این کشور به عنوان «سپری» برای حماس استفاده می‌کند.

حزب‌الله روز پنج‌شنبه ۲۴ جوزا گسترده‌ترین حمله‌های خود در هشت ماه گذشته را علیه اسرائیل انجام داد و به ۹ موضع ارتش اسرائیل حمله کرد.

این حمله‌ها با واکنش متقابل اسرائیل مواجه شد و ارتش این کشور تعداد زیادی از زیرساخت‌های نظامی حزب‌الله را در جنوب لبنان هدف قرار داد.

شبکه خبری سی‌بی‌اس شنبه ۲۶ جوزا در گزارشی اعلام کرد که افزایش تنش‌ها و حملات متقابل موشکی اسرائیل و حزب‌الله لبنان ممکن است امریکا را وارد جنگ کند.

سی‌بی‌اس با اشاره به افزایش تنش‌ها و حملات متقابل موشکی اسرائیل و حزب‌الله لبنان، به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نگرانی ایالات متحده از این است که پای امریکا به جنگ اسرائیل و حزب‌الله کشیده شود یا نیروهای امریکایی مستقر در سوریه، عراق و اردن در معرض خطر قرار بگیرند.

روز دوشنبه، سایت وای‌نت نوشت پس از کشته شدن طالب سامی عبدالله، از فرماندهان ارشد حزب‌الله، یک مقام جمهوری اسلامی در سفر به لبنان با فرماندهان این گروه درباره نگرانی از هدف قرار گرفتن حسن نصرالله گفت و گو کرد و به نظر می رسد موساد از محل نصرالله حتی اگر آن را تغییر دهد اطلاع دارد.

حزب الله ادعا کرده از هشتم اکتبر تاکنون بیش از دو هزار و ۱۰۰ عملیات نظامی علیه اسرائیل انجام داده است.

بر اساس آمار خبرگزاری فرانسه، تنش‌ها میان اسرائیل و لبنان در بیش از هشت ماه گذشته حداقل ۴۷۳ کشته در لبنان بر جای گذاشته است که اکثر آنان اعضای حزب‌الله بوده‌اند.

به گفته اسرائیل، حداقل ۱۵ سرباز و ۱۱ غیرنظامی این کشور نیز کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها