نماینده پاکستان: طالبان باید گام‌های فوری برای از سرگیری آموزش زنان و دختران بردارد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

نماینده پاکستان روز سه‌شنبه در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که ادامه تعلیق آموزش زنان و دختران در افغانستان ومحرومیت زنان از اشتغال باعث ناامیدی اسلام‌آباد شده است.

او از طالبان خواست برای از سرگیری آموزش زنان و دختران فورا اقدام کند.

عمر خالد روز سه‌شنبه در پنجاه و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان در مورد افغانستان گفت: «ما همچنین از حاکمان فعلی افغانستان می‌خواهیم که متناسب با تعهدات بین‌المللی افغانستان، گام‌های فوری را در زمینه از سرگیری آموزش زنان و دختران و ایجاد شرایطی که زنان بتوانند کار کنند، بردارند.»

او افزود که اعمال محدودیت بر آموزش و کار زنان بر شرایط اقتصادی و وضعیت انسانی در افغانستان نیز تاثیر گذاشته است.

با این حال، او بر اهمیت ارزیابی وضعیت کنونی افغانستان به صورت «منتقدانه» و با درنظر داشت «زمینه‌های سیاسی، تاریخی،‌ انسانی و امنیتی» این کشور تاکید کرد.

کمار تاکور، نمانیده هند هم در این نشست با اشاره به نزدیکی افغانستان به هند و روابط دو کشور گفت که برای هند صلح و ثبات پایدار در افغانستان مهم است.

کومار تاکور گفت: «ما از نزدیک وضعیت حقوق بشری را در افغانستان زیر نظر داریم. اولویت ما رعایت حقوق زنان،‌ کودکان و اقلیت‌ها و فراهم کردن کمک‌های انسانی به مردم افغانستان و تشکیل حکومت همه‌شمول و فراگیر در این کشور، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر است.»

نماینده هند گفت که کشورش آماده است فعالانه با تمام شرکا و گروه‌های ذینفع در زمینه تامین و صلح و امنیت در افغانستان همکاری کند.

او همچنین گفت که هند به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و دادن بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان این کشور ادامه می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها