یک کارشناس امنیتی: خطر حملات تروریستی در امریکا به طور نگران کننده‌ای افزایش یافته است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۰

پل مائورو، یک کارشناس امنیتی به فاکس نیوز گفت که امریکا با تهدیدهای گسترده و خطرناک تروریستی روبرو است.

به گفته او ۲۳ سال پس از حملات مرگبار یازدهم سپتامبر، تهدید حملات مشابه در ایالات متحده اکنون به بالاترین سطح رسیده است.

فاکس نیوز به نقل از کارشناسان نوشت که با باز شدن مرزهای امریکا و ورود میلیون‌ها مهاجر از سراسر جهان، دسترسی گروه‌های تروریستی به فناوری‌های پیشرفته و امکان ارتباط فوری و سریع در سراسر جهان، تهدیدهای بالقوه را به واقعیت تبدیل کرده است.

پل مائورو با پانزده سال سابقه کار در زمینه مبارزه با تروریسم، به فاکس نیوز گفت: «جهان از زمان حملات یازدهم سپتمبر بسیار کوچکتر شده است. هواپیماهای بدون سرنشین، اتصال اینترنت به نواحی که قبلاً امکان‌پذیر نبود و توانایی استفاده از ماهواره‌هایی مانند استار لینک از شرکت ایلان ماسک، این امکانات را در دسترس افراد قرار داده‌است.»

او گفته است که از کوه‌های هندوکش می‌توان به آسانی به اینترنت وصل شد و از توانایی‌های هوش مصنوعی نیز بهره‌ گرفت. او افزود: «اگر هنوز به فعالیت‌های تروریستی فکر می‌کنید، این قابلیت‌ها پس از یازدهم سپتامبر به وجود آمده است.»

مایکل مورل، معاون سابق سیا اخیرا در مقاله‌ای نوشت که آسیب‌پذیری ایالات متحده امریکا در برابر حملات تروریستی به دلیل مرزهای باز افزایش یافته است.

پیشتر، کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی گفت که القاعده و داعش خراسان که در افغانستان و پاکستان فعالیت دارند، یک تهدید جدی برای ایالات متحده هستند.

به نوشته فاکس نیوز، فرمانده مرکزی سنتکام با اشاره به حملات داعش بر کرمان ایران و سالون کنسرتی در مسکو اظهار داشت که داعش خراسان توانایی اجرای حملات در خاک ایالات متحده را دارد.

اخیراً هشت شهروند تاجیکستان به اتهام عضویت در گروه داعش در شهرهای نیویارک، لس آنجلس و فیلادلفیا بازداشت شدند.

در سال‌های اخیر، تعداد افرادی که به اتهام همکاری با تروریستان در مرزهای جنوبی امریکا دستگیر شده‌اند، افزایش یافته است. از سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، سی و شش نفر به اتهام عضویت در گروه‌های تروریستی بازداشت شده بودند، اما بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴، این آمار به ۳۶۲ نفر افزایش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها