زنان افغانستان و ایران با راه‌اندازی کارزاری خواستار جرم‌انگاری 'آپارتاید جنسیتی' شدند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۰

شماری از زنان افغانستان و ایران با راه‌اندازی کارزار «آپاراتاید جنسیتی را خاتمه دهید» خواهان معرفی آن به عنوان جنایت علیه بشریت شده‌اند. این فعالان از کشورها خواستند «با سیستم آپارتاید جنسیتی در جمهوری اسلامی ایران و افغانستان تحت سلطه طالبان مقابله کنند و آنرا پایان دهند.»

این کارزار روز سه شنبه، ۲۹ جوزا در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. فعالان حقوق زن تصاویرشان را با هشتگ «آپارتاید جنستی را خاتمه دهید» منتشر می‌کنند. آنها همچنین از کشورها می‌خواهند که آپارتاید جنسیتی را به عنوان جنایت علیه بشریت معرفی کنند.

این فعالان حقوق زن همچنان می‌نویسند که با افتخار در کنار زنان افغانستان و ایران ایستاده و کشورها را به جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی ترغیب می‌‌کنند.

آنها از کشورها می‌خواهد که در مقابل «ظلم و تبعیضی» که علیه زنان در افغانستان و ایران جریان دارد، واکنش نشان دهند.

اشتراک‌کنندگان در این کارزار تلاش دارند که آپارتاید جنسیتی در کنوانسیون جنایت علیه بشریت درج شود که در حال حاضر پیش‌نویس این کنوانسیون در کمیته حقوقی سازمان ملل زیر بحث قرار دارد.

تاکنون شماری زیادی از چهره‌های مطرح حقوق زنان و هنرمندان زن از ایران و افغانستان از جمله مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی، حبیبه سرابی، میترا مهران، یلدا رویان، فوزیه کوفی، شیرین عبادی، گلشیفته فراهانی، آزیتا غنی‌زاده، بنفشه یعقوبی و ده‌ها فعال حقوق زن افغانستان، ایران و جهان به این کارزار پیوسته‌اند.

همزمان ریچارد بنت جزئیات گزارش تازه خود درباره وضعیت حقوق بشری افغانستان را روز سه شنبه (۲۹ جوزا) در پنجاه ششمین نشست شورای حقوق بشر ارائه کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان با تاکید بر «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان گفت که خشونت علیه زنان افغانستان قوی و گسترده است و تبعیض سیستماتیک و نهادینه‌شده در این کشور و طرد زنان توسط طالبان باید وجدان بشریت را تکان دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها