عفو بین‌الملل: به صدای پناهجویان افغان گوش دهید

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

عفو بین‌الملل در روز جهانی پناهندگان، از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواست به صدای پناهجویان افغان به‌ویژه زنان و دختران در پاکستان گوش دهند.

عفو بین‌الملل جنوب آسیا در اکس نوشت زنان و دختران افغانستان در پاکستان با آینده‌ای نامعلوم روبرویند.

۲۰ جون روز جهانی پناهندگان است. پس از فروپاشی دولت افغانستان، نزدیک به ۸۰۰ هزار پناهنده افغان، عمدتا فعالان حقوق زنان، اعضای جامعه مدنی، فعالان رسانه‌ای و مقامات پیشین دولتی به پاکستان رفتند.

دولت موقت پیشین پاکستان تصمیم به اخراج افغان‌های فاقد مدرک قانونی گرفت و هزاران پناهجو در ماه‌های اخیر از پاکستان اخراج شده‌اند. عفو بین‌الملل اعلام کرد که از زمان تصمیم دولت پاکستان برای اخراج پناهجویان افغان، زنان و دختران پناهجو در پاکستان با آینده‌ای نامعلوم روبرو شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری از نهادهای بین‌المللی و کشورهای مختلف خواست که پناهندگان افغان را فراموش نکنند. این در حالی است که به گفته عفو بین‌الملل، زنان و دختران در افغانستان تحت کنترول طالبان با محدودیت‌هایی در زمینه آموزش، کار و آزادی رفت‌وآمد مواجه هستند.

پناهجویان از سه سال پیش در پاکستان در حالت بی‌سرنوشتی منتظر خروج به یکی از کشورهای امن هستند. آمار دقیقی از تعداد پناهندگان افغان در پاکستان وجود ندارد، اما مقامات پاکستانی اعلام کرده‌اند که حدود سه میلیون افغان در پاکستان زندگی می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها