در آستانه نشست سوم دوحه، رئیس یوناما با نمایندگان چین و امارات متحده عربی دیدار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

نمایندگان چین و امارات متحده عربی در سازمان ملل در آستانه نشست سوم دوحه خبر دادند که با رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان دیدار کرده‌اند.

آن‌ها گفتند در این دیدار در مورد نشست دوحه و کار یوناما گفت‌و‌گو شده است.

محمد ابو شهاب، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه، ۳۱ جوزا در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «ما در مورد آخرین تحولات در کشور، نشست آتی دوحه و کار یوناما برای افغانستان مرفه از جمله برای زنان و دختران بحث کردیم.»

از سویی هم فو کونگ، نماینده دایم چین در سازمان ملل گفت با رزا اوتونبایوا در مورد وضعیت افغانستان دیدار کرده است.

فو کونگ گفت: «چین به‌عنوان همسایه دوست افغانستان، حمایت قاطع خود را از کار یوناما حفظ خواهد کرد و به افغانستان کمک خواهد کرد تا به ثبات و توسعه بلندمدت دست یابد.»

قرار است نشست سوم دوحه به میزبانی سازمان ملل و با حضور نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان به تاریخ ۱۰ و ۱۱ سرطان برگزار ‌شود.

اخیرا طالبان اعلام کرد که یک هیئت این گروه برای شرکت در نشست دوحه به قطر خواهد رفت اما فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل می‌گوید در این نشست با طالبان به‌عنوان دولت قانونی و رسمی افغانستان رفتار نخواهد شد.

زنان معترض افغان می‌گویند هر گونه جلسه‌ ملل متحد در غیبت نمایندگی کامل و متنوع زنان، نمی‌تواند مشروعیت داشته باشد.

پیشتر نمایندگان اکثر کشورها در پنجاه و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر به ویژه حذف زنان از عرصه عمومی توسط طالبان ابراز نگرانی کردند و خواستار حضور زنان در دور سوم نشست دوحه شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها