دادگاه عالی پیشاور به پولیس دستور داد که هنرمندان افغان را اخراج نکند

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

دادگاه عالی پیشاور به پولیس دستور داد که هنرمندان افغان را تا زمان رسیدگی به پرونده‌های مهاجرت‌شان، از پاکستان اخراج نکند.

پیش از این برخی از هنرمندان افغان در پاکستان با مراجعه به دادگاه عالی پیشاور درخواست پناهندگی سیاسی داده بودند.

این هنرمندان که بدون مدرک قانونی اقامتی در پاکستان به سر می‌برند، از دادگاه خواسته بودند مانع اخرج آن‌ها از این کشور شود.

خواهان، وکیل مدافع هنرمندان افغان در یک جلسه قضایی با ارایه درخواست پناهندگی سیاسی آن‌ها از دادگاه عالی پیشاور خواست به آن‌ها اجازه داده شود تا روشن شدن سرنوشت‌شان در پاکستان بمانند.

قاضی اعجاز انور و قاضی وقار احمد به مشکلات این هنرمندان در پاکستان گوش داده و درخواست پناهندگی آن‌ها را بررسی کردند.

وکیل خواهان همچنان در جلسه قضایی گفت که این هنرمندان به آژانس پناهندگان سازمان ملل درخواست پناهندگی ارایه کرده‌اند، اما به دلیل نداشتن مدارک قانونی اقامت در پاکستان مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.

دادگاه عالی پیشاور رسیدگی به پرونده این هنرمندان را به جلسه بعدی موکول کرد، اما این دادگاه به مسئولین دستور داد که آن‌ها را تا زمان رسیدگی به پرونده شان از پاکستان اخراج نکنند.

این در حالی است که برخی از هنرمندان افغان پس از تسلط طالبان در اسد سال ۱۴۰۰ به کشورهای پاکستان و ایران فرار کردند.

طالبان به محض تسلط بر افغانستان، نواختن ساز، آوزاخوانی و گوش‌دادن به موسیقی را منع قرار دادند.

همچنان طالبان برخی از نوازندگان را در نزدیک به سه سال تسلط بر افغانستان بازداشت و شکنجه کردند. این گروه در ادامه بازرسی خانه‌های مردم نیز ابزار و وسایل موسیقی مردم را شکستند. طالبان نواختن موسیقی و گوش دادن به آن را خلاف «شریعت اسلامی» می‌دانند.

در همین حال، بسیاری از هنرمندان افغان با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان از ترس محاکمه شکنجه طالبان به کشورهای همسایه فرار کردند.

برخی از این هنرمندان مدارک قانونی اقامتی در این کشورها را ندارند و شامل روند اخراج شده‌اند. اما این هنرمندن به هیچ قیمتی حاضر نیستند به افغانستان تحت تسلط گروهی برگردند که شغل‌شان را جرم می‌پندارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها