دبیرکل عفو بین‌الملل: بدون مشارکت زنان و جامعه مدنی نشست دوحه فاقد اعتبار است

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید نشست دوحه بدون مشارکت مدافعان حقوق بشر و زنان و بدون توجه به مسائل حقوق بشری، فاقد اعتبار است.

اگنس کالامار در آستانه نشست دوحه، در پیامی گفت که حقوق زنان و دختران افغانستان قابل مذاکره نیست و آن‌ها باید در مرکز نشست سازمان ملل در دوحه باشند.

نشست دوحه در تاریخ ۳۰ جون و ۱ جولای به میزبانی سازمان ملل در قطر برگزار می‌شود.

کالامار تأکید کرد که اگر بحران حقوق بشر در افغانستان به‌طور مناسب مورد بررسی قرار نگیرد و مدافعان حقوق زنان و سایر ذی‌نفعان مرتبط از جامعه مدنی افغانستان در آن شرکت نکنند، اعتبار نشست با خطر روبرو می‌شود.

او گفت که کنار گذاشتن بحث‌های بنیادین درباره حقوق بشر غیرقابل پذیرش است.

کالامار خاطرنشان ساخت که تسلیم‌شدن به شرایط طالبان برای تضمین مشارکت آنها در نشست دوحه، خطر مشروعیت‌بخشی به سیستم سرکوب را به همراه دارد؛ سیستمی که به گفته او با بی‌رحمی تمام زنان را از جامعه حذف کرده و حقوق بنیادی آن‌ها را از بین برده است.

طالبان پس از گفت‎وگوهای طولانی با نمایندگان سازمان ملل برای شرکت در نشست دوحه ابراز آمادگی کردند. نماینده دبیرکل سازمان ملل گفته که فرمت جدید تنها راه پیش رو بوده است. به گفته او، این آخرین نشست دوحه نیست و روند گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت.

این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که نمایندگان کشورهای شماری از کشورهای غربی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان بر مشارکت زنان و فعالان جامعه مدنی در نشست سوم دوحه تأکید کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها