پاکستان برای مبارزه با تروریسم عملیات 'عزم استحکام' راه‌اندازی می‌کند

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که این کشور برای مبارزه با تروریسم برنامه عملیات «عزم استحکام» راه‌اندازی می‌کند.

شهباز شریف روز شنبه (دوم سرطان) در کمیته عالی‌ دولتی گفت که پس از اجماع تمام طرف‌ها، تصمیم به راه‌اندازی چنین عملیاتی گرفته شده است.

این برنامه عملیاتی شامل چندین بخش است. در بخش نظامی، نیروهای مسلح پاکستان تقویت خواهد شد و در حوزه سیاسی و دیپلوماتیک، پاکستان تلاش‌ خواهد کرد که برای محدود کردن فضای عملیاتی تروریست‌ها همکاری‌های منطقه‌ای را تشدید کند.

کمیته عالی برنامه اقدام ملی پاکستان به ریاست نخست‌وزیر این برنامه عملیاتی را تصویب کرد.

نخست‌وزیر پاکستان در نشست کمیته عالی دولتی با تأکید بر ایجاد یک «روایت ملی» در مقابله با تروریسم گفت که مبارزه با تروریسم کار یک نهاد نیست، بلکه تمام نهادهای دولتی به‌ویژه ایالت‌های فدرال در این زمینه مسئولیت دارند.

شهباز شریف با نگرانی از احتمال این‌که ایالت‌ها در مبارزه با تروریسم پا پس بکشند، گفت: «این یک رویه خطرناک است که در سال‌های گذشته به یک عرف تبدیل شده است. این وظیفه ارتش و افسران آن است تا این کار را انجام دهند.»

شهباز شریف مبارزه با تروریسم را «نبرد برای بقا» خواند و گفت: «رهبری سیاسی و مذهبی باید در مبارزه با تروریسم ذهنیت واضح داشته باشند. این نبرد برای بقای خودمان است و ما در حال جنگیدن برای دیگری نیستیم.»

نخست‌وزیر پاکستان افزود که با تلاش در حوزه سیاسی و دیپلوماتیک و همکاری‌های منطقه‌ای، فضای عملیاتی تروریست‌ها محدود خواهد شد. او گفت: «از دو و نیم دهه بدین‌سو، تروریسم به‌شدت پاکستان را به چالش کشیده و مسأله‌ای بسیار پیچیده است که جرم، مواد مخدر، قاچاق و افراط‌گرایی مذهبی را شامل می‌شود.»

شهباز شریف افزود که در موجودیت تهدیدهای تروریستی و ناامنی، ایجاد یک اقتصاد باثبات و نیرومند ممکن نیست.

او همچنین از اتخاذ تدابیر ویژه برای تامین امنیت شهروندان چینی در پاکستان خبر داد.

تحریک طالبان پس از پایان آتش‌بس در نوامبر ۲۰۲۲، حملات برضد نیروهای دولتی پاکستان را در ایالت‌های بلوچستان و خیبرپختونخوا چند برابر افزایش داد.

مرکز تحقیقات و مطالعات امنیتی پاکستان در گزارشی گفت که در نتیجه ۷۸۹ حمله شبه‌نظامیان در سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۵۲۴ تن کشته و ۱۴۶۳ زخمی شده‌اند. این رقم در شش سال پسین در پاکستان بی‌سابقه بوده است.

پیشتر نماینده پاکستان در شورای امنیت سازمان ملل، طالبان افغانستان را متهم کرد که به تحریک طالبان پاکستان در افغانستان پناه داده است. منیر اکرم گفت که تحریک طالبان پاکستان در افغانستان از مصونیت برخودار است و عملیات‌های را در داخل خاک پاکستان انجام می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها